Geotekstiller ve plaxis sonlu elemanlar programı
Geotextiles and plaxis finite elemenths method
- Tez No: 152126
- Danışmanlar: PROF. DR. METE İNCECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
GEOTEKSTÎLLER ve PL AXIS SONLU ELEMANLAR PROGRAMI ÖZET Geosentetikler, klasik geoteknik problemlerin çağdaş çözümüdür. Genellikle donatı amaçlı kullanılan geosentetikler birçok inşaat mühendisliği uygulamasında farklı amaçlarla da kullanılmaktadır. Başlıca geosentetik türlerinden olan geotekstiller ayırma, fîttrasyon, drenaj, güçlendirme, koruma ve yaktım işlevleriyle geosentetik grubun en önemli bölümünü oluşturur. Toprak dolguların ve daha birçok inşaat yapılarının geotekstil donatılı olarak tasarlanması özellikle son yıllarda geoteknik mühendisliği alanında giderek yaygınlaşan ve geniş uygulama alam bulan bir tasarım yöntemidir. Geotekstil donatılı zemin yapısı uygulamalarının yaygm hale gelmesinin nedeni, bu yöntemle alışılagelmiş büyük temel boyutlarına ve betonarme duvar kesitlerine ihtiyaç duyulmadan daha ekonomik ve daha estetik yapıların inşa edilebilmesidir. Bu yüksek lisans çalışmasında, modern yol inşaatlarında giderek yaygınlaşan, klasik geoteknik problemlere çağdaş çözüm olan geotekstülerin tarihçesi, işlevleri, üretim metodlan, hammaddeleri, uygulama alanları, uzun vadede özellik değişimleri, arazide dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konulara yer verilmiştir. Geotekstil donatılı dolgu ve şevlerin tasarımı için literatürde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu çalışmada geotekstil donatılı bir dolgunun tasarımında, geoteknik mühendisliği problemlerinde yaygm olarak kullanılan PLAXIS sonlu elemanlar programından faydalamlmıştır. Yumuşak temel zemini üzerine inşa edilmiş bir dolgunun stabilite analizleri bu programla yapılmıştır. Burada, sonlu elemanlar analizlerinden elde edilen sonuçların klasik hesaplarla bulunan değerlerle uyumlu olduğu ve geotekstil donatılı yapının performansının temel zemini davranışından büyük oranda etkilendiği görülmüştür. xm
Özet (Çeviri)
GEOTEXTILES and PLAXIS FINITE ELEMENTS PROGRAMME SUMMARY Geosynthetics are modam solutions of classic geotechnical problems. Geosynthetics which are generally used for the purpose of fittings are also used for other purposes in several civil engineering applications. Geotextiles, the main type of geosynthetics compose the most important part of the geosynthetics because of its functions such as separation, filtration, drainage, strengthen, protection and protection. In the recent years, the design of earth fills with geotextile reinforcement has become a widely used method in Geotechnical Engineering. The geotechnical community has advanced considerably in the last twenty years in terms of usage and attitudes concerning geotextiles. This thesis reviews the past and the future of geotextiles in geotechnical engineering. First, the history of geotextiles is presented and basic concepts are discussed with emphasis on the functions performed by geotextiles. Fundamental reasons for the growth of geotextiles, the transformation of geotechnical engineering through the increased usage of geotextiles is reviewed. The last part of the first section is the expected evolution of the geotextile discipline. In the first part of this thesis, the history of geotextiles, its functions, methods of production, raw materials, application areas, property changings in long term and points that are important in land are given. In the second step, stability analysis of a test fill constructed on a soft foundation soil have been investigated by the means of PLAXIS program. The results obtained from the finite element analyses were found to be in good agreement with the classic calculations and it was seen that the behaviour of the foundation soil had a great effect on the performance of the geotextiles reinforced earth structure. The findings of this investigation have shown that the behaviour of reinforced earth structures and foundation layers can be realistically modelled with finite element method and the predicted and observed behaviour seems to be in a quite good agreement. xiv