Identification of NADPH oxidase, COX-2, and some biomarkers in renal failure
Böbrek faulirinde NADPH oksidaz, COX-2 ve bazı biyomarkerlerin tanımı
- Tez No: 750157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİZAFOON NABEEL NASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Böbrek yetmezliği giderek artan bir şekilde oksidatif stresle ilişkilendiriliyor. Örneğin, üremik hastalar, oksidatif stres (aşırı reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumu) ile bağlantılı olan daha düşük bir antioksidan savunma maksimum aralığına sahiptir. Böbrekler NADPH, bir süperoksit anyonu ve bir tür ROS üretir. Böbrek yetmezliği hastalarında, NADPH üretimindeki artış böbrek hasarı gelişimine katkıda bulunur. COX-2, böbreklerden kan akışını kontrol eden bir enzimdir. COX-2 inhibitörleri kullanıldığında böbrek hasarı meydana gelebilir ve böbrek kan akımı olumsuz etkilenebilir. Bu daha sonra böbrek yetmezliği üretimine yol açabilir. Bu çalışmada, dört ay boyunca, 15-25 yaşları arasındaki 60 böbrek yetmezliği hastası ve her iki cinsiyetten 30 sağlıklı denek örneği toplandı. Testler NADPH Oksidaz, COX-2 ve diğer biyobelirteçler (böbrek fonksiyonları, glikoz, lipid profili, elektrolit üzerinde yapıldı. Sonuç olarak, teyit edebiliriz. Kimyasal değerlendirmelerin Serum COX-2 ve NADPH konsantrasyonunun böbrek yetmezliğini öngörebileceğini ortaya koyduğunu ortaya koydu. Sonuçlar, kontrole kıyasla böbrek yetmezliği olan hastalarda serum COX-2, NADPH seviyelerinde önemli bir artış olduğunu gösteriyor (p > 0.05). araştırma, hasta grubunda hem COX-2 hem de NADPH konsantrasyonlarındaki artışın böbrek yetmezliğinin göstergesi olduğunu buldu.
Özet (Çeviri)
Renal failure is increasingly being related to oxidative stress. For example, uremic patients have a lower antioxidant defense maximal range, which has been linked to oxidative stress (the generation of excessive reactive oxygen species (ROS)). The kidneys produce NADPH, a superoxide anion and a type of ROS. In renal failure patients, an increase in NADPH production adds to the development of renal damage. COX-2 is an enzyme that controls the flow of blood through the kidneys. When COX-2 inhibitors are used, kidney damage might occur, and renal blood flow can be negatively affected. This can then lead to the production of kidney failure. In this study, 60 samples of renal failure patients and 30 samples of healthy subjects of both genders, aged 15-25 years, were collected over four months. The assays were performed on NADPH Oxidase, COX-2, and other biomarkers (kidney functions, glucose, lipid profile, electrolyte (Na+1, K+1, Cl-1 , Ca +2). As a result, we can confirm that the chemical evaluations revealed that the concentration of Serum COX-2 and NADPH can predict renal impairment. The results show rapid rise in serum levels of COX-2, NADPH in outpatients and inpatient with renal failure compared to control (p > 0,05). This investigation found that the increase in concentrations of both COX-2 and NADPH in the patient group were indicative of renal failure.