Akademisyenlerde bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri prevalansı
Prevalence of NON-communicable diseases and risk factors in academics
  1. Tez No: 750156
  2. Yazar: AYŞENUR YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, akademisyenlerin bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri prevalansının belirlenmesi amacıyla kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi merkez kampüsündeki fakülte ve yüksekokullarında çalışan 1702 akademik personel, örneklemi ise 313 akademisyen oluşturmuştur. Araştırma verileri, Temmuz-Kasım 2021 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama (BAPİRT) Formu-Alkol Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)-Kısa Versiyonu ve Beslenme Alışkanlıkları İndeksi (BAİ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a cross-sectional type to determine the prevalence of non-communicable diseases and risk factors among academicians. The population of the research consisted of 1702 academic staff working in faculties and colleges in Sivas Cumhuriyet University's central campus, and the sample consisted of 313 academicians. Research data, between July and November 2021, Personal Information Form, Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND), Addiction Profile Index (API)-Alcohol Scale, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) -Short Form and Healthy Dietary Habits Index (HDHI) were collected. Descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA Analysis of Variance, Spearman Correlation Analysis and Logistic Regression analysis were used in the evaluation of the data.