Laboratuvar ölçekli yapay sulak alanda atıksu arıtımı
Wastewater treatment in laboratory scale constructed wetland
- Tez No: 750206
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada laboratuvar ölçekli yapay sulak alanda sentetik evsel atıksuyun farklı debilerde ve farklı yapay sulak alan türlerinde arıtma verimliliği araştırılmıştır. Yatay Yüzeyaltı Akışlı Yapay Sulak Alan ve Serbest Yüzey Akışlı Yapay Sulak Alan olmak üzere iki yapay sulak alan için 0,9 L/sa, 3,36 L/sa ve 9,12 L/sa debide reaktörler laboratuvar ölçeğinde kurulmuş olup, 24 saatte bir alınan örneklerin KOİ analizi, ham atıksu ve arıtılmış atıksuların azot ve fosfor analizleri yapılarak giderim verimleri karşılaştırılmıştır. Bitki seçiminde absorban olarak yüksek arıtma verimine, çok yıllık ve yapay sulak alanlarda yaygın kullanıma sahip olma özelliklerine bakılarak Typha Domingensis (Hasır, Saz Otu) kullanılmıştır. %90'ın üzerinde çıkan KOİ arıtma verimine sahip arıtılmış atıksuların Toplam Kjeldahl Azotu ve Toplam Fosfat Fosforu analizleri yapılmış olup, pH ve iletkenlikleri de ölçülmüştür. Toplam Kjeldahl Azotu analizinde %65-95 arasında verim gerçekleşirken, Toplam Fosfat Fosforu analizinde %14-54 arasında giderim sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment efficiency of synthetic domestic wastewater at different flow rates and in different constructed wetland types was investigated in a laboratory scale constructed wetland area. For two constructed wetlands with Horizontal Subsurface Flow and Free Surface Flow Constructed Wetland, reactors at 0,9 L/h, 3,36 L/h and 9,12 L/h flow rates were installed at laboratory scale, and COD analysis of samples taken every 24 hours. Nitrogen and phosphorus analyzes of raw wastewater and treated wastewater were made and their removal efficiencies were compared. Typha Domingensis (Wicker, Reed Grass) was used as an absorbent in plant selection, considering its high purification efficiency and widespread use in perennial and constructed wetlands. Total Kjeldahl Nitrogen and Total Phosphorus analyzes of the treated wastewater with a COD treatment efficiency of over 90% were made, and their pH and conductivity were also measured. While the yield was between 65-95% in the Total Kjeldahl Nitrogen analysis, it was observed that 14-54% removal in the Total Phosphate Phosphorus analysis was achieved.