Çalışan sayısı 10'dan az olan küçük sanayi işletmelerinin iş güvenliği bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of work safety knowledge levels of small industrial businesses with less than 10 employees
  1. Tez No: 750207
  2. Yazar: ÖZGE İDİKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanakkale ilindeki çalışan sayısı 10'dan az olan ve küçük sanayi sitelerinde faaliyet gösteren işletmelerde çalışanların iş güvenliği hakkındaki bilgi düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Çanakkale ilindeki küçük sanayi sitelerindeki çalışan sayısı 10'dan az olan işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 180 çalışan oluşturmaktadır. Literatür taraması yapılarak, gerekli mevzuat ve kanunlar incelenerek, araştırmacı tarafından sorular hazırlanıp, anket yöntemi ile katılımcılarla yüz yüze görüşme sağlanıp bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma için hazırlanan ankette katılımcılara 3 tane açık uçlu soru, 26 tane de kapalı uçlu soru olarak toplamda 29 tane soru sorulmuştur. Anketten elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bulgular 5 bölümde analiz edilmiştir. Bunlar demografik sonuçlar, anket sorularına ilişkin sonuçlar, bağımsız t-testi analiz sonuçları, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ile ilgili sonuçlardır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların işletmelerinin hangi tehlike sınıfına ait olduğunu bilmedikleri, İSG eğitimi almalarına rağmen iş güvenliği, iş güvenliği kanunu, iş güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the knowledge level of employees about job safety in enterprises operating in small industrial estates and having less than 10 employees in Çanakkale was examined. The universe of the research consists of enterprises with less than 10 employees in small industrial estates in Çanakkale. The sample of the study consists of 180 employees. This study was conducted by conducting a literature review, examining the necessary legislation and laws, preparing questions by the researcher, and making face-to-face interviews with the participants using the survey method. In the survey prepared for this study, a total of 29 questions were asked to the participants as 3 open-ended questions and 26 closed-ended questions. The data obtained from the survey were analyzed with the SPSS 22 program. The findings obtained from the participants were analyzed in 5 sections. These are demographic results, results related to survey questions, results of independent t-test analysis, one-way analysis of variance, and correlation analysis. According to the results of the analysis, it was determined that the participants did not know which hazard class their businesses belonged to, and that they did not have sufficient knowledge about occupational safety, occupational safety law and legal regulations related to occupational safety despite receiving occupational safety training.