Hatay ili Dörtyol ilçesi halk kültürü araştırması
Hatay province Dörtyol district folk culture research
  1. Tez No: 750205
  2. Yazar: YÜKSEL AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde geçiş dönemleri olan doğum, evlenme, ölüm adetleri ve buna bağlı halk inanışları; bayram, tören ve kutlamalar, halk hekimliği, halk bilgisi, halk mutfağı, spor, eğlence ve çocuk oyunları araştırılmıştır.“Hatay İli Dörtyol İlçesi Halk Kültürü Araştırması”adlı bu çalışma, yedi bölüm ve bunlara bağlı alt başlıklardan oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmada, Dörtyol yöresine ait halk inanç ve pratikleri, yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında gözlem metoduyla da bütünleştirilerek tasnif edilmiştir. Çalışma sırasında, araştırma alanında tespit edilen yöreye özgü gelenek ve inanışlar, Türk kültürünün İslam öncesinden başlayan değişim ve gelişim süreçleriyle oluşturduğu birikimle mukayeseli olarak incelenmiştir. Bununla beraber, yöre kültürünün Anadolu kültürü içindeki yeri, benzerlikleri ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Dörtyol yöresindeki bu araştırmada, halk kültürü inanış ve pratiklerinin, asırlar boyunca geniş coğrafyalara yayılmış Türk kültüründen izler taşıdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yöre halkının ağız özelliklerini yansıtan yöreye özgü kelimelerin derlendiği bir sözlük ve yöreyi tanıtan fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, birth, marriage, death customs and related folk beliefs; holidays, ceremonies and celebrations, folk medicine, folklore, folk cuisine, sports, entertainment and children's games have been researched. This study, named“Hatay Province Dörtyol Dıstrıct Folk Culture Research”, consists of seven chapters and sub-titles related to them. In this study, folk beliefs and practices belonging to the Dörtyol region were integrated and classified in the light of the information obtained from written and oral sources, with the observation method. During the study, the region-specific traditions and beliefs identified in the research area were examined in comparison with the accumulation of Turkish culture with the change and development processes that started before Islam. In addition, the place, similarities and differences of the local culture in Anatolian culture have been revealed. In this research in the Dörtyol region, it has been determined that folk culture beliefs and practices carry traces of Turkish culture spread over wide geographies for centuries. At the end of the study, a dictionary of local words reflecting the dialect characteristics of the local people and photographs introducing the region are included.