Çocuklarda toraks travmalarının klinik değerlendirilmesi
Clinicaly evaluation of pedaitric thorax trauma
- Tez No: 750217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDEM NUR AZILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ: Pediatrik toraks travmaları, travma nedeniyle ölüm sebepleri arasında ikinci sıklıkta olsa da tüm travmaların %10'unu oluşturmaktadır. Toraks travmalarının müdahale basamakları travmanın olduğu yerde başlasa da daha çok acil travma servisinde ve pediatrik cerrahi kliniklerinde gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızda, travma merkezimize başvuran çocuk toraks travmalarının klinik değerlendirmesinin yapılması ve görüntüleme tetkik sonuçlarının tedaviye katkısının araştırılması amaçlandı. GEREÇ YÖNTEMLER: Ocak 2015-Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve bu merkezde ve/veya Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi bölümlerinde yatan 0-18 yaş arası adli travmalar çalışmaya dahil edildi. Çocuklarda meydana gelen adli travmalara ilişkin mevcut veriler ile göğüs travması bulguları, görüntüleme çalışmaları ve cerrahi müdahalelere ilişkin veriler değerlendirildi. Torasik travma olgularının fizik muayene ve görüntüleme çalışmalarında var olan patolojik bulguların varlığı ile klinik sonuçları arasındaki istatistiksel ilişki literatür eşliğinde tartışıldı. BULGULAR: Çalışmamızda 11.174 çocuk adli travma ve 819 toraks travmalı hasta grubu olup her iki grupta da travmaların en sık erkek çocuklarda (%66,7-%70,5), adolesan yaşta ve yaz mevsiminde meydana geldiği görüldü. Hem adli hem de göğüs travmalarında en sık neden motorlu araç kazaları olup (sırasıyla %51,8-47,6) ve en sık oluş mekanizması künt travmaydı (sırasıyla %93,7-85,2). Acil serviste travma tedavisi adli travmaların %83,3'ünde ve göğüs travmalarının %54,5'inde mümkün oldu ve hepsi sorunsuz taburcu edildi. Serinin %7,3'ünü göğüs travmaları oluşturuyordu. Toraks travması olan hastaların % 87,7'sinin Glasgow Koma Skalası (GKS) puanı 13-15 aralığında iken hastaların %77,8'inde pediatrik travma skoru (PTS) 9-12 arasında idi, her iki skorun da toraks travması için öngörü sağlamadığı saptandı Hastaların posterior anterior akciğer grafisi (PAAG) tetkikinde en sık patoloji %21 ile (139/650) klavikula kırığı iken, %4 (25/650) oranında pnömotoraks saptandı. Toraks bilgisayarlı tomografi (TBT) incelemesinde tespit edilen en sık patolojiler ise %54 ile (265/492) akciğer kontüzyonu ve %45 ile (219/492) pnömotoraks idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Although pediatric thoracic trauma is the second most common cause of death due to trauma, it constitutes 10% of all traumas. The initial approach to thoracic traumas begins where the trauma occurred, thereafter they are mostly managed in the emergency trauma service and/or department of a pediatric surgery clinic. In our studies, we aimed to make the clinical evaluation of pediatric thoracic traumas who were admitted to our trauma center and to investigate the contribution of imaging studies to the management of treatment options. MATERIAL METHODS: Forensic traumas, with the age of 0-18 years between January 2015 and December 2018, who were admitted to the emergency service of Ankara Dişkapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, and were hospitalized in this center and/or at the departments of the Ankara Child Health and Diseases Hematology and Oncology Training and Research Hospital, were included in the study. The available data on forensic traumas in children and the data concerning thoracic trauma findings, imaging studies, and surgical interventions were evaluated. The statistical relationship between the presence of the pathologic findings at physical examination, imaging studies, and clinical results of thoracic trauma cases was analyzed and discussed in light of literature. RESULTS: In our study, there were 11,174 children with forensic trauma and 819 patients with thoracic trauma, and it was seen that traumas in both groups occurred most frequently in boys (66.7%-70.5%), adolescents, and during the summer season. In both forensic and thoracic traumas, the most common causes were motor vehicle accidents (51.8-47.6%, respectively), and the most common mechanisms were blunt traumas (93.7-85.2%, respectively). The management of trauma in the emergency service was possible in 83.3% of forensic traumas and 54.5% of thoracic traumas, and they were all discharged uneventfully. Thoracic traumas accounted for 7.3% of the series. While the Glasgow Coma Scale (GCS) score of 87.7% of patients with thoracic trauma was between 13-15, pediatric trauma score (PTS) was between 9-12 in 77.8% of patients, it was determined that both scores did not provide a prediction for thoracic trauma. In the posterior-anterior chest X-ray (CXR) examination of the patients, the most common pathology was clavicle fracture with 21% (139/650), and pneumothorax was found with a rate of 4% (25/650). The most common pathologies detected in chest computerized tomography (CCT) were lung contusion with 54% (265/492) and pneumothorax with 45% (219/492). A significant difference was found between CXR and CCT results in terms of recognizing the pathological finding.