1136 sayılı Avukatlık Kanunu madde 35/a kapsamında avukatın uzlaşma sağlama yetkisi
The attorney's power to ensure conciliate in the scope of Article 35/a of the Attorneyship Law No:1136
  1. Tez No: 750218
  2. Yazar: LATİFE BAŞAK HARP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ARSLANPINAR TAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın konusunu Avukatlık Kanunu m.35/A kapsamında düzenlenme alanı bulan“Avukatın Uzlaşma Sağlama Yetkisi”oluşturmaktadır. Uzlaşma, tarafların etkili iletişimi ve gösterilen ortak çaba sayesinde ortak bir sonuç elde etmeyi hedefleyen bir tür alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olarak tanımlanabilir. Genel anlamdaki uzlaşmanın gerek başvuru aşamasında gerekse de süreç boyunca herhangi bir sınırlama olmadan, müzakere anlayışıyla gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak Avukatlık Kanunu m.35/A kapsamındaki uzlaşma sağlama, yalnızca avukatlara tanınmış bir yetkidir. Bu yetkinin avukatlarca kullanılabilmesi için ise kanunda öngörülen birtakım şartların birlikte varlığı aranır. Bu doğrultuda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümün ilk kısmında genel olarak devlet yargısı ve alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ile türleri detaylı olarak incelenmiştir. İkinci kısmında ise genel anlamda uzlaşma ve sulha dair açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünün ilk kısmında avukatın uzlaşma sağlama yetkisine ilişkin yasal düzenlemeler, ikinci kısmında uzlaşma sağamaya ilişkin olarak kanun ile öngörülen şartlar, üçüncü kısmında ise uzlaşma sağlama yetkisinin kullanılması ve bunun avukatın yükümlülükleri ile yargılama faaliyetine etkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümün ilk kısmında uzlaşma sağlama faaliyetinin sona ermesi ve buna bağlı olarak uzlaşma tutanağının hukuki mahiyeti, ikinci kısmında ise uzlaşma tutanağının geçersizliğine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the“Authority of the Lawyer to Provide Conciliation”, which is regulated within the scope of Article 35/A of the Attorneyship Law. Conciliation can be defined as a type of alternative dispute resolution method that aims to achieve a common result through effective communication of the parties and joint effort. Conciliation in general terms can be realized with a negotiaton approach, without any limitations, both at the application and process stages. However, conciliation within the scope of Article 35/A of the Attorneyship Law is a power granted only to lawyers. In order for this authority to be exercised by lawyers, the existence of certain conditions stipulated in the law is sought. In this direction, the study consists of three parts. In the first part of the first section, state jurisdiction and alternative dispute resolution methods and their types are examined in detail. In the second part, explanations about conciliation and peace in general are given. In the first part of the second section of the study, the legal regulations regarding the attorney's authority to reach conciliation, the conditions stipulated by the law regarding conciliation in the second part, and the use of the authority to conciliate and the obligations of the lawyer and its effect on the judicial activity are discussed in the third part. In the first part of the third section explanations regarding the termination of the conciliation activity and, accordingly, the legal nature of the conciliaton protocol, and the invalidity of the conciliation protocol are given in the second part.