Polistiren köpük tabaklarda yağlı gıdalar yerine geçen %95 etil alkol gıda benzeri ile toplam migrasyon analizi
Analysis of total migration with 95% ethyl alcohol food like replacement of oily foods in polystyrene foam plates
- Tez No: 750219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAM MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada tek kullanımlık yağlı gıdalarla temas eden polistiren beyaz ve turuncu köpük tabaklar, gıda benzeri yerine geçen % 95'lik etil alkol çözeltisi ile toplam migrasyon analizine tabi tutularak migrasyon öncesi ve migrasyon sonrası kalite özellikleri incelenmiştir. Toplam migrasyon analizi farklı sıcaklık (5°C, 20°C, 40°C ve 60°C) ve sürelerde (30dak., 120dak., 240dak., 360dak.) gerçekleştirilmiş ve migrsyon öncesi ve migrasyon sonrasında toplam migrasyon, yoğunluk, tekstür, Fourier Dönüşüm Kızılötesi Spektroskopisi (ATR-FTIR), taramalı elektron mikroskobu ile mikro yapı (SEM) analizleri ve kinetik hesaplamalar yapılmıştır. Beyaz ve turuncu tabak örneklerinde en yüksek toplam migrasyon değerleri 60°C de 360 dak. toplam migrasyon işlemine tabi tutulan örneklerde sırasıyla 6.70 mg/dm2 ve 6.05 mg/dm2 bulunmuş ve yasal üst limit olan 10 mg/dm2'inaltında olduğu belirlenmiştir. 60°C de 360 dak. toplam migrasyon işlemine tabi tutulan beyaz ve turuncu tabak örneklerde yoğunluk migrasyon öncesinde sırasıyla 35.31 kg/m3 ve 31.78 kg/m3 bulunurken migrasyon sonrasında sırasıyla 20.48 kg/m3 ve 17.96 kg/m3 bulunmuştur. Her iki tabak örneğinde de bükülme mukavemeti ve elastik modülünde migrasyon öncesine göre önemli bir azalma olduğu, bükülme boyut değişiminde ise önemli bir artışın olduğu tespit edilmiştir. SEM görüntülerine göre sıcaklık ve süre artışına bağlı olarak tabak örneklerinin yüzeylerinde yırtılma ve içeriye doğru göçmelerin olduğu görülmüştür. Beyaz ve turuncu tabak örneklerinin ATR-FTIR spektrumlarının benzerlik gösterdiği ve her iki tabak örneğinde de 60°C de 360 dak. toplam migrasyon işlemine tabi tutulan örneklerin spektrumlarında önemli değişiklikler görülmüş ve Temel Bileşen Analiz sonuçlarına göre diğer sıcaklıklardan ayrı bir düzlemde olduğu görülmüştür. Kinetik modelleme sonuçlarına göre beyaz tabakların toplam migrasyona turuncu tabak örneklerine göre daha duyarlı olduğu ve daha az enerjiyle migrasyon oluşumunun gerçekleşeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, polystyrene white and orange foam plates in contact with disposable oily foods were subjected to total migration analysis with 95% ethyl alcohol solution, which replaces food-like food, and their quality characteristics were examined before and after migration. Total migration analysis was carried out at different temperatures (5°C, 20°C, 40°C and 60°C) and times (30min, 120min, 240min, 360min) and the total migration, density, texture before and after migration. Microstructure (SEM) analyzes and kinetic calculations were made with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-FTIR), scanning electron microscope.The highest total migration values in white and orange plate samples are 360 min at 60°C. 6.70 mg/dm2 and 6.05 mg/dm2 were found, respectively, in the samples subjected to the total migration process, and it was determined to be below the legal upper limit of 10 mg/dm2 360 min at 60°C. While the density of white and orange plate samples subjected to the total migration process was 35.31 kg/m3 and 31.78 kg/m3 respectively before migration, it was 20.48 kg/m3 and 17.96 kg/m3 after migration, respectively. In both plate samples, it was determined that there was a significant decrease in flexural strength and elastic modulus compared to pre-migration, and a significant increase in bending dimension change. According to the SEM images, it was observed that there were ruptures and inward collapses on the surfaces of the plate samples due to the increase in temperature and time. The ATR-FTIR spectra of the white and orange plate samples were similar and it was observed that 360 min at 60°C in both plate samples. Significant changes were observed in the spectra of the samples subjected to the total migration process and according to the Principal Component Analysis results, it was observed that they were on a separate plane from the other temperatures. According to the kinetic modeling results, it was determined that the white plates were more sensitive to the total migration than the orange plate samples and that migration would occur with less energy.