Hastane çalışanlarında stratejik planlama tutumu ve inovasyon davranış ilişkisi: Bir araştırma hastanesi örneği
The relationship of strategic planning attitudes and innovation behavior in hospital employees: A research hospital example
- Tez No: 750230
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı hastane çalışanlarında stratejik planlama tutumu ve inovasyon davranış ilişkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan 150 kişiden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılanların demografik veriler, iş yaşamı, dil ve bilgisayar yeterliği ve sosyal medya kullanımlarına yönelik sorulara frekans analiz uygulanmış, sonrasında, araştırmada kullanılan Bireysel İnovasyon ve Stratejik Planlama Tutum ölçeğine ait ifadelerin ortalama ve standart sapmaları değerlendirilmiştir. Bireysel İnovasyon ve Stratejik Planlama Tutum demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hangi analizin kullanılacağına karar vermeden önce, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymayan verilerin; analizi için ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında ise; Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Anlamlı çıkan analizlerde hangi gruplar arasında fark olduğunun belirlenmesi için Mann Whitney U testi ile ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Bireysel İnovasyon ve Stratejik Planlama Tutum arasındaki ilişki Spearman Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; stratejik planlama tutum ve bireysel inovasyon arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; bireysel inovasyon fikir lideri alt boyutu ile stratejik planlama tutum kurum geliştirme, güvensizlik, verimlilik ve direnç alt boyutu arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bireysel inovasyon fikir lideri özelliği arttığında, stratejik planlama tutumu açısından kurum geliştirme, güvensizlik, verimlilik ve direnç düzeyinin de artacağı belirlenmiştir. Bireysel inovasyon yaratıcı/özgün alt boyutu ile stratejik planlama tutum kurum geliştirme ve güvensizlik alt boyutu arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bireysel inovasyon yaratıcı/özgün özelliği arttığında, stratejik planlama tutumu açısından kurum geliştirme ve güvensizlik düzeyinin de artacağı belirlenmiştir. Bireysel inovasyon girişken alt boyutu ile stratejik planlama tutum verimlilik ve etkililik alt boyutu arasında negatif yönde, direnç alt boyutu ile ise pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bireysel inovasyon girişken özelliği arttığında, stratejik planlama tutumu açısından verimlilik ve etkililik özelliklerinin azalacağı, direnç düzeyinin de artacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between strategic planning attitude and innovation behavior in hospital employees. In this context, data were collected from 150 people working at Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, using the questionnaire technique. Frequency analysis was applied to the questions about demographic data, business life, language and computer proficiency, and social media usage of the participants, and then the mean and standard deviations of the statements of the Individual Innovation and Strategic Planning Attitude scale used in the research were evaluated. Individual Innovation and Strategic Planning Attitudes were analyzed with significance tests whether they differed according to demographic data. Before deciding which analysis to use, whether the data fit the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Data that do not conform to the normal distribution; Mann Whitney U test in pairwise comparisons for analysis, and in comparison of more than two variables; Kruskal-Wallis H test was used. Pairwise comparisons were made with the Mann Whitney U test to determine between which groups there was a significant difference in the analysis. The relationship between Individual Innovation and Strategic Planning Attitude was evaluated by Spearman Correlation test. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. According to the findings obtained after the analysis; When the relationship between strategic planning attitude and individual innovation is evaluated; A positive and statistically significant relationship was determined between the individual innovation opinion leader sub-dimension and the strategic planning attitude institution development, insecurity, productivity and resistance sub-dimension. It has been determined that when the individual innovation opinion leader feature increases, the level of institutional development, insecurity, efficiency and resistance in terms of strategic planning attitude will also increase. A statistically significant positive relationship was determined between the individual innovation creator/original sub-dimension and the strategic planning attitude, institution-building and insecurity sub-dimension. It has been determined that when the creative/original feature of individual innovation increases, the level of institutional development and distrust in terms of strategic planning attitude will also increase. A statistically significant relationship was found between the individual innovation initiative sub-dimension and the strategic planning attitude productivity and effectiveness sub-dimension in a negative direction, and a positive relationship with the resistance sub-dimension. It has been determined that when the assertive character of individual innovation increases, the productivity and effectiveness characteristics in terms of strategic planning attitude will decrease and the level of resistance will increase.