Annelik rolünün ev kazaları farkındalığı ve ilk yardım öz yeterliği ile ilişkisi
The relationship of motherhood role with home accidents awareness and first aid self-efficacy
- Tez No: 750229
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: 0-3 yaş grubunda çocuğu olan annelerde annelik rolünün ev kazaları farkındalığı ve ilk yardım öz yeterliği ile ilişkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde gerçekleştirilen araştırma, Nisan-Mayıs 2022 tarihleri arasında, bir Aile Sağlığı Merkezine herhangi bir nedenle başvuran, 0-3 yaş grubu çocuğu olan, bütün çocukları ve kendisi sağlıklı olan ve iletişim sorunu olmayan anneler (S=276) ile yürütülmüştür. Örnekleme yöntemine gidilmeyip evrenin tümü ile çalışılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Anne Olarak Ben Ölçeği, Anne Ev Kazaları Farkındalık Ölçeği, Ev Kazalarında İlk Yardım Öz-Yeterlik Ölçeği ile toplanmış, tanımlayıcı istatistikler, Cronbach Alpa katsayı hesaplaması, varyans analizi, korelasyon ve Post Hoc testi ile değerlendirilmiştir. Etik ilkelere bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship of motherhood role with home accidents awareness and first aid self-efficacy in mothers with children in the 0-3 age group. Materials and Methods: The study, it was conducted as descriptive between April-May 2022, in a Family Health Center, between 0-3 years old children who applied for any reason, all children and mothers who were healthy and had no communication problems (N=276) was carried out. The sampling method was not used, and the whole universe was studied. Data were collected with Personal Information Form, Me as Mother Scale, Mother Home Accidents Awareness Scale, First Aid Self-Efficacy in Home Accidents Scale, and evaluated with descriptive statistics, Cronbach Alpa coefficient calculation, analysis of variance, correlation and Post Hoc test. Ethical principles are adhered to.