Primer amiloidoz tanılı hastalarda demografik ve kardiyak parametrelerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic and cardiac parameters in patients with primary amyloidosis
  1. Tez No: 750231
  2. Yazar: İSMAT HABİBOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR SELÇUK AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kardiyak amiloloidoz, amiloid fibrillerin kalpte birikerek neden olduğu infiltratif bir hastalıktır. Klinik prognoz açısından AL amiloidozun daha kötüdür. Erken tanı çok önemli olmakla birlikte, günümüzde invaziv olmayan tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı kardiyak amiloidozda tarama ve tanıya yardımcı olacak parametleri araştırmaktır. Materyel ve metod: Patolojik ve/veya radyolojik kardiyak olarak AL amiloidoz tanısı alan 35 hasta (20 kadın ve 15 erkek, yaş ortalaması 60,71±10,62) retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik, laboratuvar, 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (QTc, TpTe V1-V6) ve transtorasik ekokardiyografi (EF, İVSd, SVDSç, SVSSç) verileri analiz edildi. QTc ve TpTe süreleri Cardio Calipers v3.3 aplikasyonu kullanılarak iki farklı deneyimli doktor tarafından hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiac amyloloidosis is an infiltrative disease caused by amyloid fibrils accumulating in the heart. The most severe type in terms of clinical and prognosis is related to AL amyloidosis. Although early diagnosis is highly crucial, noninvasive diagnostic methods have been developed today. The aim of our study is to investigate the parameters that will help in screening and diagnosis. Material and method: Thirty-five patients (20 female and 15 male, mean age 60.71±10.62 years) diagnosed with pathological and/or radiological cardiac AL amyloidosis were retrospectively analyzed. Demographic, laboratory, 12-lead electrocardiography (QTc, TpTe V1-V6) and transthoracic echocardiography (EF, IVSd, LVDSc, LVSSc) data of the patients were analyzed. QTc and TpTe durations were calculated by two different experienced doctors using the Cardio Calipers v3.3 application.