Vezikoüreteral reflü hastalığı bulunan çocuk hastalarda böbrek parankiminin elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of kidney parenchyma by elastography in pediatric patients with vesico-ureteral reflux disease
- Tez No: 750239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH AKŞAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Vezikoüreteral reflü (VUR) hastalığında en önemli komplikasyon böbrekte skar varlığıdır ve tespitinde dimerkapto süksinik asitten (DMSA) faydalanılmaktadır. Biz bu çalışmamızda pediyatrik VUR hastalarında skar varlığı tespitinde elastografinin tanıya katkısını araştırmayı amaçladık. Bunun için son bir yıl içerisinde raporlanmış DMSA tetkikleri bulunan 50 pediyatrik VUR hastası ve 21 sağlıklı çocukçalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarındaki böbrekler“böbrek ünitesi”ismi ile araştırmaya dahil edildi. Hasta grubunda evre 3,4 ve 5 reflüsü bulunan böbrekler“ileri evre böbrek ünitesi”olarak tanımlandı.“İleri evre böbrek üniteleri”skarlı ve skarsız olarak kendi içinde ikiye ayrıldı. Hasta popülasyonundaki evre 1 ve 2 reflüsü bulunan böbrekler“erken evre böbrek ünitesi”olarak, tek taraflı reflüsü olan hastalarda reflü olmayan taraftaki böbrekler“kontralateral böbrek ünitesi”olarak tanımlandı. 21 kişilik kontrol grubundaki toplam 42 böbrek ünitesi ise“kontrol böbrek ünitesi”olarak tanımlandı. 3 hastada soliter böbrek yapısı mevcuttu ve toplam 139 böbrek ünitesi ile araştırma yapıldı.Böbreklerin üst, orta ve alt zonlarına elastografi değerlendirmesi yapılmıştı. Ölçümler sırasında kapsülden ve mümkün olduğunca medulladan kaçınarak korteksi değerlendirmek için her zona üç adet ilgi alanı(ROI) yerleştirildi. Her böbrek ünitesinde toplam 9 ölçüm gerçekleştirilip parankimin ortalama shearwave elastografi (SWE) hızları m/sn cinsinden kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The most important complication in vesico-ureteral reflux disease (VUR) is the presence of scarring in the kidney and DMSA is used in its detection. We aimed to contribute to the diagnosis with elastography in detecting the presence of scarring in patients with VUR. 50 pediatric VUR patients with DMSA examinations reported in the last year and 21 healthy volunteers were included in the study. In the patient and control groups, the kidneys were included in the study with the name“kidney unit”.Kidneys with stage 3, 4 and 5 reflux in the patient group were defined as“advanced stage renal unit”.“Advanced stage renal units”were divided into two in themselves as scarred and unscarred. The kidneys with stage 1 and 2 reflux in the patient population were defined as the“early stage kidney unit”, and the kidneys on the non-reflux side were defined as the“contralateral kidney unit”in patient with unilateral reflux. 42 kidney units in the 21 people control group were defined as“control kidney units”. Solitary kidney structure was present in 3 patients and a total of 139 kidney units were studied. Elastography evaluation was performed on upper, middle and lower zona of kidneys. Three ROIs were placed in each zona for cortex evaluation, avoiding the capsule and the medulla as much as possible. A total of 9 measurements were performed with three of the zones in each kidney unit, and the average elastography value of the parenchyma was recorded in m/sec.