Üç boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış slant helisler üzerine
On framed slant helices in three dimensional Euclidean space
  1. Tez No: 750240
  2. Yazar: MEVLÜT CANBİRDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ZEKİ OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm eğriler ile ilgili temel kavramlara ayrılmıştır. Bu bölümde eğrilerin küresel göstergelerine ve helisel eğrilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çatılandırılmış eğriler ile çatılandırılmış helisler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise çatılandırılmış slant helisler tanımlanmış ve çatılandırılmış slant helislerin küresel göstergelerinden bahsedilmiştir. Ayrıca çatılandırılmış slant helisler ile küresel göstergeleri arasındaki ilişkiler verilmiştir. En son kısımda ise çatılandırılmış eğriye bir örnek verilerek bu eğrinin çatılandırılmış slant helis olduğu gösterilmiş ve küresel göstergeleri şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts. The first part is devoted to the introduction. The second section is devoted to the basic concepts of curves. In this section, spherical indicatrices of curves and helical curves are given. In the third section, information about framed curves and framed helices is given. In the fourth chapter, framed slant helices are defined and the spherical indicatrices of framed slant helices are emphasized. In addition, the relations between the framed slant helices and their spherical indicatrices are given. In the last part, a framed curve is given and it is shown that this curve is a framed slant helix and its spherical indicatrices are shaped.