An investigation of genetic factors in soft tissue injuries and muscle types within football players
Futbol oyuncularindaki yumuşak doku yaralanmalarinda ve kas tiplerinde genetik faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 750265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyoteknoloji, Spor, Biostatistics, Biotechnology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Atletik performans söz konusu edildiğinde, arttırılmış aerobik kapasite, güç ve atletik kabiliyetle ilişkilendirilen gen bölgeleri, oksijen kapasitesi, kas yapısı, enerji metabolizması gibi pek çok faktörü etkileyen genler ve bu genlerin her bireyde farklı düzeyde etkilenmesine neden olan gen varyantları, uzun zamandır araştırma konusu olarak ele alınmaktadır. Amatör ve profesyonel sporcular, karşılaştıkları sorunların ardından sakatlık geçmişlerine göre antrenman yapmaktadır. Ancak, bu tür önlemler uzun vadede yeni sakatlıkları önlemekte ve sporcunun sağlıklı olarak bir sezon geçirmesini sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Benzer şekilde, sporcu seçimlerinde kullanılan antropometrik testler, verileri işlemekte yetersiz kalan sistemler, ileride bu bireyin nasıl fizyolojik özellikleri olacağını ve sporcunun gelişimini öngörmekte yetersiz kalmaktadır. Bu araştırmada, sporcunun başarılı ve sağlıklı bir spor yaşantısına etki eden genetik markırı dahil edilerek detaylı genetik parametrelerin ilişkilendirilmesi ve fiziksel veriler ile istatistiksel olarak anlamlandırılan genlerin raporlanarak antrenörlerin bilgilendirilmesi; bu doğrultuda yeni test teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygın olarak sağlanması amaçlanmaktadır. Genetik olarak skorlaması yapılmış ve bu doğrultuda doğru antrenman ile eşleştirilmiş sporcuların daha fazla gelişme gösterdiği hipotezini test etmektir. Bu kurgusuyla proje, Türkiye'de yapılan spor genetiği çalışmalarında, skorlamaları dahil eden, kantitatif ölçümlere olanak tanıyan ve uluslararası literatürde de genetik faktörleri fiziksel testler ile birleştiren kapsamlı çalışmalardan bir tanesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
When it comes to athletic performance, genes that affect many factors such as increased aerobic capacity, gene regions associated with strength and athletic ability, oxygen capacity, muscle structure, energy metabolism, and gene variants that cause these genes to be affected at different levels in each individual have been the subject of research for a long time. is addressed. Amateur and professional athletes train according to their injury history after the problems they encounter. However, such measures are insufficient to prevent new injuries in the long run and ensure that the athlete has a healthy season. Similarly, anthropometric tests used in athlete selection and systems that are insufficient to process the data are insufficient to predict the physiological characteristics of this individual in the future and the development of the athlete. In this research, it is aimed to associate detailed genetic parameters by including the genetic marker of the athlete that affects a successful and healthy sports life, and to inform the trainers by reporting the genes that are statistically meaningful with physical data; In this direction, it is aimed to develop and widely provide new test technologies. The aim is to test the hypothesis that athletes who have been genetically scored and matched with the right training accordingly show more improvement. With this setup, the project will be one of the comprehensive studies in sports genetics studies conducted in Turkey, which includes scoring, enables quantitative measurements, and combines genetic factors with physical tests in the international literature.