Kolon polibi olan hastalarda skin tag (akrokordon) ilişkisi ve sıklığının araştırılması
Investigation of the relationship and frequency of skin tag (acrocordone) in patients with colon polyp
- Tez No: 750266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE GÖKŞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Molluskum pendulum, fibroma pendulum, fibroebitelyal polip, yumuşak polip, skin tag olarak da adlandırılan akrokordonlar, gevşek fibröz dokudan oluşan dermisin sık görülen benign bağ dokusu tümörleridir. Hafif hiperpigmente veya cilt renginde olabilen, bu papüler lezyonlar yumuşak bir kıvama sahiptirler. Genellikle pedinkül olarak adlandırılan bir sap üzerinde cildin yüzeyine tutunurlar. Yaşla birlikte insidansı artan akrokordonlar orta yaşlı ve yaşlı insanlarda çok yaygın olarak görülür. Kolon polipleri ve akrokordonlar arasındaki ilişki ilk olarak James Leavitt ve ark. tarafından belirtilmiştir. Akrokordonların kolon polipleri ile birlikteliği genel popülasyon için kanıtlanmış olmamakla birlikte kolon polibi olan bireylerde akrokordonlar daha yaygın gibi görünmektedir. Akrokordonlar, kolon polipleri ve kolon kanseri arasındaki ilişki devam eden bir araştırma konusudur. Bu tür bir ilişki kurulabilirse,akrokordonlar klinisyenlere kolorektal adenom ve dolayısı ile adenokarsinom riski yüksek olan kişiler için olası ek bir belirteç sağlayabilir. Bu çalışmada kolorektal kanser prekürsör lezyonları olan kolon poliplerinin erken tespiti için bu hasta grubunda akrokordon sıklığına bakılarak akrokordonların marker olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya kolorektal polibi olan 45 hasta (Çalışma Grubu), ve kolorektal polipi olmayan 45 sağlıklı gönüllü (Kontrol Grubu) dahil edildi. 2014-2016 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Gastroloji Kliniğinde kolonoskopi yapılan 90 kişi değerlendirmeye alındı. Tüm hastalar Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları kliniğinde akrokordon açısından boyun, aksiller bölge, inguinal bölge, gövde ön ve arka yüz, alt ve üst ekstremiteler olmak üzere tüm vücut muayenesi yapıldı. Akrokordon yerleşim yeri ve sayısı not edildi. Her iki grupta tam kan düzeyleri, AST, ALT, ALP, GGT, Total kolesterol, trigliserit, LDL, HDL, AKŞ(açlık kan şekeri), IGF-1 bakıldı. Kolon polipi olmayan hastaların %24,4'ünde akrokordon, kolon polipi olan hastaların %75,6'sında akrokordon varlığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Molluscum pendulum, fibroma pendulum, fibroepithelial polyp, soft polyp, acrochordons, also called skin tags, are common benign connective tissue tumors of the dermis consisting of loose fibrous tissue. These papular lesions, which may be slightly hyperpigmented or skin-colored, have a soft consistency. They attach to the surface of the skin, usually on a stalk called a peduncle. Acrochordons, whose incidence increases with age, are very common in middle-aged and elderly people. The relationship between colon polyps and acrochordons was first reported by James Leavitt et al. Although the association of acrochordons with colon polyps has not been proven for the general population, acrochordons appear to be more common in individuals with colon polyps. The relationship between acrochordons, colon polyps and colon cancer is an ongoing research topic. If such a relationship can be established, acrochordons may provide clinicians with a possible additional marker for individuals at high risk of colorectal adenoma and adenocarcinoma. In this study, it was aimed to evaluate whether acrochordons can be used as markers by looking at the frequency of acrochordons in this patient group for the early detection of colon polyps, which are colorectal cancer precursor lesions.. The study included 45 patients with colorectal polyps (Study Group), and 45 healthy volunteers without colorectal polyps (Control Group). 90 people who underwent colonoscopy at Pamukkale University Hospital Gastrology Clinic between 2014-2016 were evaluated. All patients were examined at Pamukkale University Hospital Skin and Venereal Diseases Clinic for acrochordon, including neck, axillary region, inguinal region, trunk anterior and posterior face, lower and upper extremities. The location and number of acrochordon were noted. Whole blood levels, AST, ALT, ALP, GGT, total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL, FBS (fasting blood sugar), IGF-1 were measured in both groups. Acrochordon was found in 24.4% of patients without colon polyps, and in 75.6% of patients with colon polyps.