Alzheimer ve vasküler tipi demans arasında nötrofil/lenfosit (NLO), monosit/lenfosit (MLO) ve trombosit/lenfosit (TLO) oranlarının incelenmesi
Investigation of neutrophil/lymphocyte (NLR), monocytes/lymphocyte (MLR) and platelet/lymphocyte (TLR) ratios between alzheimer's and vascular type dementia
  1. Tez No: 750271
  2. Yazar: TAYLAN YAVUZ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma ile bizim amacımız bu iki demans hastalığında tam kandaki proinflamatuar markır oranlarının farklı olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Nöroloji AD polikliniğinde ayaktan ve servisinde yatarak tedavi edilmiş olan AH ve vasküler demans hastalarını kapsayacaktır. Hastaların tanıları, hastane bilgi sisteminden taranacaktır. 2018 Ocak ve 2020 Eylül tarihleri arasında başvuran hastaların ilk başvuru sırasındaki kan sonuçları dahil edilecektir. Hastaların hemogram sonuçları geriye dönük olarak taranacaktır. Hemogram sonuçlarındaki nötrofil lenfosit, monosit lenfosit ve trombosit lenfosit oranları hesaplanarak kaydedilecektir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalarda AH-VaD karşılaştırmasında platelet/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranlarının değişkenliği arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our aim with this study is to investigate whether the proinflammatory marker ratios in whole blood are different in these two dementia diseases. Materials and Methods: This study will include patients with AD and vascular dementia who were treated as an outpatient and an inpatient in the Neurology Department of Adnan Menderes University Hospital. The diagnoses of the patients will be scanned from the hospital information system. The blood results of the patients who applied between January 2018 and September 2020 will be included in the first application. The hemogram results of the patients will be screened retrospectively. The neutrophil lymphocyte, monocyte lymphocyte and platelet lymphocyte ratios in the hemogram results will be calculated and recorded. Findings: It was determined that there was a significant difference between the variability of platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios in the AH-VaD comparison of the patients participating in the study.