Digital diplomatic evolution and transformation during twenty-first century: Digital foreign policy – European Union case
Yirmi birinci yüzyılda dijital diplomatik evrim ve dönüşüm: dijital dış politika – Avrupa Birliği örneği
  1. Tez No: 750317
  2. Yazar: MOHAMED EL MEKI GHAZOUANE
  3. Danışmanlar: Assist. Assoc. prof. Dr. FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği kamu diplomasisindeki dijital dönüşüme ve dijital diplomasiye doğru dijital geçişe odaklanmaktadır. Yumuşak güç, devletleri ve diğer güçlü organizasyonları sınıflandırabileceğimiz önemli bir özelliktir ve diplomasi, herhangi bir varlığın en yaygın yumuşak güç imajını temsil eder. Halkla, özellikle de yabancı halkla açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurmak, en iyi algılanan imajı yansıtmaya yardımcı olur. Bu nedenle Avrupa Birliği, siyasi eylemleri ve dış politikasının uygulanması hakkında bilgi vermek için sosyal medya platformları gibi dijital araçları uygulamaya başladı. Avrupa Birliği kurumu bünyesinde yaşanan dönüşümün oldukça olumlu olduğu ve Avrupa Birliği ile ilgili konulara ilgi duyan birçok kişinin ilgisini çektiği sonucuna varıyoruz. Değişim sadece kurumsal tarafta değil, bireysel tarafta da oldu. AB sözcülerinin stratejik iletişimlerindeki dönüşümü, gündelik mesajlaşmaya daha fazla eğilerek ve hedef kitleleriyle daha fazla bağlantı kurarak gözlemliyoruz. Web, her şeyin kontrol edilmediği kaotik bir arena olduğundan, bu adım Avrupa Birliği için çok önemliydi. Dezenformasyonla mücadelede hızlı, doğru ve doğru bilgiye erişim çok önemlidir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği kamu diplomasisinin dijital dönüşümünün hayati kilit noktalarını ve bu değişimde kurumunun rolünü, ayrıca bazı AB sözcülerinin hem içeride hem de dışarıda toplumsal çerçevede söylemsel stratejilerinde meydana gelen değişiklikleri ilerletmeyi amaçladık. medya platformu Twitter.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the digital transformation in the European Union public diplomacy and the digital shift towards digital diplomacy. soft power is an important characteristic through which we can classify states and other powerful organizations and diplomacy represent the most common soft power image of any entity. Communicating clearly and honestly with the public, especially the foreign public, assists in projecting the best-perceived image. Therefore, the European Union started implementing digital tools like social media platforms to inform about its political actions and the application of its foreign policy. We conclude that the transformation that happened within the European Union institution was very positive and led to the attraction of many individuals interested in subjects related to the European Union. The change did not happen only on the institutional side but also on the individual side. We observe the transformation in the strategic communication of EU spokespeople, leaning more toward casual messaging and creating more connections with their audience. This step was very important for the European Union since the web is a chaotic arena, where not everything is controlled. Access to fast, correct, and accurate information is crucial in the fight against disinformation. In this work, we aimed to advance the vital key points of the digital transformation of European Union public diplomacy and the role of its institution in this change, along with the changes in the discursive strategies of some EU spokespeople both internally and externally within the social media platform Twitter.