Örgütlerde inovasyon, örgütsel öğrenme ve örgüt yapısı ilişkisi: Teknoloji geliştirme bölgeleri üzerine bir araştırma
The relationship between innovation, organizational learning and organizational structure in organizations: A research on technology development zones
- Tez No: 750340
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Organizasyonların hızla değişen pazar koşullarında ve rekabet ortamında başarılı olabilmeleri ve hatta hayatta kalabilmeleri, inovasyonu doğru anlayabilmelerine bağlı olarak değişip gelişmektedir. Söz konusu bu inovasyonun oluşum sürecinin temelinde ise birey, grup, örgüt düzeyinde ve/veya endüstriyel düzeyde edinilen birçok yeni bilgiler yatmaktadır. Dolayısıyla organizasyonların inovasyon kabiliyeti, öğrenilen bu bilgilerin ne denli faydaya dönüştürebilirliği ile yakından ilişkilidir. Ayrıca bu ilişki içerisinde önemli bir yere sahip olan örgüt yapısı, öğrenmenin yeni bir biçim kazanmasına neden olabilmekte; bireysel ve bütünsel öğrenmeyi, daha fazla bilgi üretmeyi ve inovasyon ortaya koymayı destekleyen yetenekleri açığa çıkarabilen nitelikleri ortaya çıkarabilmektedir. Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, organizasyon içerisindeki örgüt yapısının organizasyonun inovasyon kabiliyeti üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu etkide örgütsel öğrenmenin aracılık rolünü incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'daki teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların çalışanlarından oluşan 270 katılımcıya anket uygulanmıştır. Değişkenlerin geçerliliğini test edilmesi amacıyla doğrulayıcı faktör analizinden, hipotezlerin test edilmesinde ise regresyon ve aracılık testi analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, algılanan örgüt yapısının örgütsel öğrenme ve örgütsel inovasyon üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu, örgütsel öğrenmenin örgütsel inovasyon üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu ve algılanan örgüt yapısı ile örgütsel inovasyon arasındaki ilişkide örgütsel öğrenmenin aracılık etkisine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the changing market conditions and competitive environment, the success and survival of organizations can rely on their correct understanding of innovation. At the core of the formation of this crucial innovation process, there is a lot of new information acquired at the level of the individual, group, organization and/or industrial level. Therefore, the innovation capability of organizations is related to how much they can transform this learned information into a benefit. In addition, organizational structure which can lead to the learning to gain a new form, can reveal qualities and talents that support individual and holistic learning while transforming knowledge. This research aims to reveal the effect of organizational structure on the innovation capability of the organization and to examine the mediating role of organizational learning in this effect to determine the relationship between innovation, organizational learning, and organizational structure in organizations. For this purpose, a questionnaire was applied to 270 participants consisting of employees of companies operating in technology development zones in Istanbul. Confirmatory factor analysis was used to test the validity of the variables, and regression and mediation test analysis were used to test the hypotheses. In line with the results of the research, it has been observed that the perceived organizational structure has a significant and positive effect on organizational learning and organizational innovation, organizational learning has a significant and positive effect on organizational innovation, and organizational learning has a mediating effect in the relationship between perceived organizational structure and organizational innovation.