The role of human resource management strategies and innovation management in improving employee and organizational performance: A case of investment board in North Iraq
İnsan kaynakları yönetim stratejileri ve inovasyon yönetiminin çalışan ve organizasyon performansının geliştirilmesinde rolü: Kuzey Irak'ta yatırım kurulu örneği
- Tez No: 750365
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT PATIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın nihai amacı, Kuzey Irak'taki yatırım kurullarının çalışan performansını ve kurumsal performansını iyileştirmede insan kaynakları yönetimi stratejileri ve inovasyon yönetiminin oynadığı rolü araştırmaktır. Genel müdürlük, Erbil yatırım kurulu, Süleymaniye, Duhok, Halepçe ve Kerkük yatırım kurulu gibi yatırım kurulları şubelerinde çalışan yönetici ve çalışanlardan ampirik veriler elde edilmiş ve rastgele örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama, kişisel ziyaretler ve e-posta yoluyla yatırım kurullarının şubelerine davet mektubu gönderilmesiyle başlatıldı. Bu nedenle, anket anketlerinin çoğu, tüm yönetim seviyelerine ve çalışanlara profesyonel bir internet anketi aracılığıyla elektronik olarak uygulandı. Ancak veri toplamanın son aşamasında iyi bir örneklem olarak kabul edilen 428 örnek elde edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS ve yapısal denklem modellemesine (SЕM) dayalı kısmi en küçük kareler (PLS) yol modellemesi kullanıldı. Korelasyon analizi ile ilgili sonuçlar, tüm çalışma değişkenleri arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdi. İnsan kaynakları yönetimi stratejileri ile inovasyon yönetimi arasındaki doğrudan ilişki pozitif ve anlamlıydı. Sonuçlar, insan kaynakları yönetimi stratejileri, çalışan performansı ve kurumsal performans arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizinin sonuçları, inovasyon yönetiminin, çalışan performansının ve örgütsel performansın artırılması ile olumlu ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, çalışan performansı, örgütsel performansın iyileştirilmesi ile önemli ölçüde ilişkilidir. Çalışma ayrıca insan kaynakları yönetimi stratejilerinin inovasyon yönetimini olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymakta, bu sonuç insan kaynakları yönetimi stratejilerinde, yani işe alım stratejisi, eğitim ve geliştirme stratejisi, performans değerlendirme stratejisi, ücretlendirme ve ödüllendirme stratejisindeki gelişmelerin, insan kaynakları yönetimi stratejilerini artıracağını göstermektedir. yenilik. Çalışma, inovasyon yönetiminin çalışan performansını olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini ortaya koydu. Sonuçlar ayrıca inovasyon yönetiminin kurumsal performansı olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, sonuç, insan kaynakları yönetimi stratejilerinin çalışan performansını olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, sonuç, insan kaynakları yönetimi stratejilerinin örgütsel performansı olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Etkili insan kaynakları yönetimi stratejilerinin uygulanmasıyla kuruluşlar, tüm insan kaynaklarını vurgulayabilir ve böylece çalışan ve organizasyon performanslarını iyileştirebilir. Ayrıca, insan kaynakları yönetimi stratejileri, çalışan performansı ve örgütsel performans arasındaki ilişkilerde inovasyon yönetiminin aracı rolü ile ilgili olarak, sonuçlar, inovasyon yönetiminin aracılık rolünde insan kaynakları yönetimi stratejilerinin çalışan performansı üzerindeki dolaylı etkisini göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar, insan kaynakları yönetimi stratejilerinin, Kuzey Irak'taki yatırım kurulunun çalışan performansının inovasyon yönetiminin aracılık rolünde örgütsel performans üzerindeki dolaylı etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The ultimate purpose of this study is to investigate the role played by human resource management strategies and innovation management in promoting employee performance and organizational performance of the investment boards in north Iraq. The empirical data was obtained from managers and employees working for the branches of investment boards, namely the general directorate, Erbil investment board, Sulamaniya, Duhok, Halabja, and Kirkuk investment board, besides the random sampling technique is used. The data collection was launched through personal visits and sending out an invitation letter to branches of investment boards via email. Thus, most survey questionnaires were administered electronically through a professional internet survey to all management levels and employees. However, at the final step of the data collection, 428 samples were obtained, which is considered a good sample. The study used a quantitative research method. To analyzе thе data SPSS, and partial lеast squarеs (PLS) path modеling, basеd on structural еquation modеling (SЕM) were used. The results related to correlations analysis showed positive and significant relationships between all study variables. The direct relationship between human resource management strategies and innovation management was positive and significant. The study showed a positive and significant relationship between human resource management strategies, employee performance, and organizational performance. The results of the correlations analysis presented that innovation management is positively and significantly related to enhancing employee performance, and organizational performance. Additionally, employee performance is significantly related to improving organizational performance. The study results demonstrated that human resource management strategies positively and significantly impacted innovation management, this result displays that the developments in human resource management strategies, namely recruitment strategy, training, and development strategy, performance evaluation strategy, compensation, and rewards strategy will increase the innovation. The outcomes of the study presented that innovation management positively and significantly impacted employee performance. The results also showed that innovation management positively and significantly impacted organizational performance. Besides, the result showed that human resource management strategies positively and significantly impacted employee performance. Furthermore, the outcome displayed that human resource management strategies positively and significantly impacted organizational performance. Through the implementation of effective human resource management strategies, organizations can emphasize all their human resources and thus improve employee and organizational performances. In addition, related to the mediation role of innovation management in relationships between human resource management strategies, employee performance, and organizational performance, the results showed the indirect effect of human resource management strategies on employee performance in the mediation role of innovation management. Moreover, the results showed the indirect effect of human resource management strategies on organizational performance in the mediation role of innovation management of the investment board's employee performance in North Iraq.