Expo organizasyonları değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determining the evaluation criteria of Expo organizations
- Tez No: 750371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mega etkinlikler; ev sahibi ülke ve düzenlendikleri kentlerin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtma imkânı sunan büyük ölçekli organizasyonlardır. Uluslararası Olimpiyatlar ve Dünya Kupası gibi organizasyonlardan sonra düzenlenen en geniş kapsamlı etkinliklerden biri olan Expo organizasyonları hem ziyaretçi sayısı hem de süresi bakımından mega etkinlikler kategorisine girmektedir. Expo organizasyonları; Sanayi Devrimi'nin meydana getirdiği teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmelerin sergilenmesi talebiyle ortaya çıkmış ve tüm Dünya'dan gelen ülke temsilcileri ve ziyaretçilerine bir araya gelerek kültürel etkileşim ortamı fırsatı sunan uluslararası bir etkinlik türüdür. Çalışma ile Expo organizasyonlarının başarısını artırmaya yönelik değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve Lizbon, Antalya, Kahramanmaraş örnekleri üzerinden yapılan analiz çalışmasıyla Expo organizasyonlarının başarısına yönelik bulguların elde edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan analiz çalışmasıyla, belirlenen örneklerin Expo değerlendirme kriterlerine uygunlukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Expo organizasyonlarının başarısının birçok parametreye bağlı olduğu, ancak çalışma kapsamında belirlenen ana ve alt kriterlerin ana ölçütler sınıfına girebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mega events; large-scale organizations that offer the opportunity to promote the historical and cultural values of the host country and the cities in which they are held. Expo organizations, one of the most comprehensive events organized after the International Olympics and the World Cup, fall into the category of mega events in terms of both the number of visitors and the duration. Expo organizations; It is an international event type that emerged with the demand of exhibiting the technological, economic and social developments brought about by the Industrial Revolution and offers the opportunity of cultural interaction to the representatives and visitors of countries from all over the world. With the study, it is aimed to determine the evaluation criteria to increase the success of the Expo organizations and to obtain the findings for the success of the Expo organizations with the analysis study made on the examples of Lisbon, Antalya and Kahramanmaraş. With the analysis study, the compliance of the determined samples with the EXPO evaluation criteria was determined. As a result, it has been predicted that the success of Expo organizations depends on many parameters, but the main and sub-criteria determined within the scope of the study can be classified as main criteria.