Production and characterisation of nanofiber-based metal impregnated antimicrobial wound dressings
Nanofiber bazlı metal emdirilmiş antimikrobiyal yara örtüleri üretimi ve analizleri
- Tez No: 750372
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NÜZHET OKTAR, DR. MUSTAFA ŞENGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
NANOFİBER BAZLI METAL EMDİRİLMİŞ ANTİMİKROBİYAL YARA ÖRTÜLERİ ÜRETİMİ VE ANALİZLERİ Biyofilmler, hücre dışı polimerik maddelerle çevrili yüzeye bağlı hücrelerin iyi organize edilmiş mikrobiyal topluluklarıdır. Biyofilm oluşumunun neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotiklerin yanlış veya büyük ölçekli kullanımı, çoklu ilaca dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çoklu ilaca dirençli bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele zorludur, dolayısıyla etkili antibakteriyel özelliklere sahip alternatif veya ek antimikrobiyal tedavi stratejilerinin geliştirilmesine acil ihtiyaç vardır. Çekirdek algılama inhibitörleri (QSI) bakterilerin yüzeye yapışmasını engelleyerek biyofilm oluşumunu inhibe ederler ve bakterilerin direnç kazanmasını önlerler. Buna dayanarak yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip nanoparçacıkların dahil edildiği nanomalzemeler mikroorganizmalara karşı etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle bakır, gümüş ve çinko gibi metaller nano boyutlarda da antibakteriyel etki gösterdikleri için terapötik ajan olarak kullanılabilmektedir. Yeni biyoteknolojik ürünlerin geliştirilmesinde nanoteknoloji giderek daha fazla tercih edilmektedir. Elektroeğirme, ayarlanabilir işlevsellikten yararlanarak antimikrobiyal özelliklere sahip yapılar elde etmek için metal tuzlarının dahil edildiği nanolifleri üretmek için kullanılmıştır. Burada, elektroeğirme teknolojisi kullanılarak çekirdek algılama önleyici (QSI) ajanlar olarak bakır, gümüş ve çinko nanoparçacıkları içeren bir dizi polivinil alkol (PVA) bazlı nanofiber yapılar hazırlanmıştır. Numunelerin fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri SEM, FT-IR, DSC, XRD analizleri ve çekme testleri ile karakterize edilmiş, antibakteriyel özellikleri de gram negatif ve gram pozitif suşlara karşı araştırılmıştır. Metal içeren PVA bazlı bileşenlerin QSI aktivitesi, P.aeruginosa PA01 referans suşu kullanılarak incelenmiştir. Gümüş nanoparçacıklar içeren nanofiber yapılar %69'luk önemli bir düşüşle en yüksek hücre canlılığı ve en etkili QSI aktivitesi sergileyerek alternatif bir antibiyofilm tedavi yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION AND CHARACTERISATION OF NANOFIBER-BASED METAL IMPREGNATED ANTIMICROBIAL WOUND DRESSINGS Biofilms are well-organized microbial communities of surface-attached cells surrounded by extracellular polymeric substances. Improper use or large-scale use of antibiotics to treat infections caused by biofilm formation is resulted in the emergence of multidrug-resistant bacteria. Struggle of multidrug-resistant bacterial infections is challenging, therefore, there is an urgent need to develop alternative or additional antimicrobial treatment strategies with effective antibacterial properties. Quorum sensing inhibitors (QSI) supress biofilm formation by preventing bacteria from adhering to the surface and prevent bacteria from gaining resistance. Based on this, nanomaterials that include nanoparticles with high antibacterial activity are used effectively against microorganisms. In particular, metals such as copper, silver and zinc can be used as therapeutic agents because they have an antibacterial effect at nanoscale. Nanotechnology is increasingly preferred in the development of new biotechnological products. Electrospinning has been used to produce nanofibers in which metal salts are incorporated to obtain structures with antimicrobial properties by utilizing adjustable functionality. In this study, a series of polyvinyl alcohol (PVA)-based nanofiber structures containing copper, silver and zinc nanoparticles as quorum sensing inhibitor (QSI) agents were prepared by electrospinning technology. The physical, chemical and mechanical properties of the samples were characterized by SEM, FT-IR, DSC, XRD analyzes and tensile tests, and their antibacterial properties were investigated against gram-negative and gram-positive bacterial strains. The QSI activity of metal-containing PVA-based components was investigated using the reference strain P.aeruginosa PA01. Nanofiber structures containing silver nanoparticles exhibit the highest cell viability and the most effective QSI activity with a significant decrease of 69%, offering an alternative antibiofilm treatment approach.