Kök ur nematodları (Meloidogyne incognita, Meloidogyne javanica) ile soğan sak nematodu (Ditylenchus dipsaci)'nun bazı susam çeşitleri üzerinde gelişmelerinin araştırılması
Root-knot nematodes investigation of developments of (Meloidogyne incognita, Meloidogyne javanica) and stem nematode (Ditylenchus dipsaci) on some sesame types
  1. Tez No: 750427
  2. Yazar: İLAYDA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, tarımda önemli kayıplara neden olan Kök-ur nematodu Meloidogyne incognita, Meloidogyne javanica ve Soğan Sak nematodu Ditylenchus dipsaci'nin 26 susam çeşit ve hatları üstünde gelişmeleri ve dayanıklılık parametreleri araştırılması yapılmıştır. M. incognita ve M. javanica ile bulaştırılmış susam çeşit ve hatları ur skalasında, tüm susam çeşitlerinde her iki nematod türünde de ikinin altında bulunmuştur; üreme değerleri (MR) incelendiğinde hepsinin birin altında bulunmuştur. M. incognita ve M. javanica susam bitkileriyle beslenmiş, köklerde urlu yapılar oluşturmuştur. Nematodlar yumurta kesesi oluşturmadığı için 2. dönem infektif larvalar meydana gelmemiştir. D. dipsaci ile bulaştırılmış susam çeşit ve hatları üreme değerleri (MR) incelendiğinde değerlerin hepsinin birin altında olduğu görülmüştür. D. dipsaci bireyleri köke kısmen giriş yapmış fakat üreme olmamıştır. Bu durumda elde edilen verilere göre, tüm susam çeşit ve hatları her üç nematod türüne karşı yüksek düzeyde dayanıklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth and resistance parameters of two species of root-knot nematodes, Meloidogyne incognita, Meloidogyne javanica and Stem bulp nematode, Ditylenchus dipsaci, which are important plant parasitic nematodes that cause significant losses in agriculture, were investigated on 26 sesame cultivars and lines. Sesame cultivars and lines inoculated with M. incognita and M. javanica were below root galling scale 2, in all sesame cultivars in both nematode species; When the reproductive values (MR) were examined, they were all found to be below one. In the results, M. incognita and M. javanica fed on sesame plants and formed small root galls. Since nematodes do not reproduces eggs, 2nd stage infective larvae did not occur. When the reproduction values (MR) of sesame cultivars and lines inoculated with D. dipsaci are examined, it is seen that all values are below one. D. dipsaci individuals partially penetrated the root, but reproduction did not occur. According to the data obtained in this case, it was determined that all sesame varieties and lines were highly resistant to all three nematode species.