Yönetişim aktörlerinin çevre diplomasisine aktif katılımı ile çevresel güvenlik alanında hareket kabiliyetinin geliştirilmesi
Developing motive power in the environmental security field through active participation in environmental diplomacy by governance agents
  1. Tez No: 750426
  2. Yazar: BORAHAN GÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilik türleri gibi çevresel risk ve tehditler, tüm gezegeni ilgilendirmekte ve etkisini giderek artırmaktadır. Bu risk ve tehditler; öngörülmesi zor doğaları, sınırları tanımayan nitelikleri ve karmaşık yapıları gibi sahip olduğu bir dizi özelliği sebebiyle üstesinden gelinmesi için disiplinler arası bir bakış açısına muhtaçtır. Çevresel risk ve tehditlerin ekonomik, askeri, siyasal ve toplumsal güvenlikle ilişkisi, bu risk ve tehditlerin çevresel güvenlik olgusu bağlamında ele alınmasındaki temel gerekçedir. Çevresel güvenliğin sağlanmasında katkı sunacak kurgunun asli yöntemi olan çevre diplomasisi ve yönetişim yaklaşımı, birinci bölümde çevresel güvenliğin yanı sıra teorik açıdan ele alınan diğer olgulardır. Çevresel güvenlik alanında etkinliğin analiz edildiği ikinci bölümde ise etkinlik sorunu, nitel ve nicel verilerle ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, çevresel güvenlik alanında etkinliğin sağlanması önündeki engeller sıralanmıştır. Çevre sorunlarının karmaşık yapısı; çevre sorunlarının ekonomik, siyasi, toplumsal unsurlardan bağımsız ele alınamaması; kolektif çıkarla çatışan ulusal çıkarlar, gelişmiş ve gelişmekte olan devletler arasındaki uyuşmazlıklar; ekonomik çıkarlar, doğası gereği kapitalizmin büyüme yanlısı tutumu; ideolojik engeller, materyalizmin ve tüketim kültürünün derin köklere sahip ahlakı ve nüfus artışı ile birlikte gezegenin kapasitesinin giderek aşılması; bu çalışmada yer verilen engellerdir. Etkinliğe koşullu bir yapının inşa edilmesi için bu engeller bütüncül bir bakış açısıyla ve disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Bu doğrultuda kurgulanan çözüm önerileri altı başlıkta sıralanmaktadır. Çevre sorunlarına dair düşünsel yapının ve etik bakış açısının gözden geçirilmesi; çevre politikasının güncel paradigmanın gereklilikleri gözetilerek oluşturulması; ulusal, bireysel ya da ekonomik çıkarın önüne ekolojik çıkarın konulması; yönetişim aktörlerinin yeni rollerinin vurgulanması ve bu aktörlerin etkin katılımının sağlanması; etkin bir yapıya kavuşturulmuş çevre diplomasisinin işletilmesi ve çevresel güvenliğin sağlanmasında kapasite sorununun teknolojik gelişmeler ile aşılması; çalışmanın bağlamında çevresel güvenliğin sağlanmasına yönelik çözüm önerileridir. Etkinlik sorununun aşılmasında yer verilen çözüm önerileri, doğru kurgulanmış bir çevre diplomasisinin işletilmesine ve geniş yorumlanmış yönetişim aktörlerinin çevre diplomasisine katılımına işaret etmektedir. Teorik yönü ağır basan çalışmanın yöntemini, literatür taraması ve söylem-veri analizi oluşturmaktadır. Nitel ve eleştirel bir araştırma tarzı ile çevresel güvenliğin kapsamına giren beyanlar, politikalar, uygulamalar, normatif düzenlemeler ve çevre zirveleri üzerinden bugüne kadarki yapının etkinliği sınanmaktadır. Elde edilen veriler neticesinde, çevresel güvenliğin sağlanmasında geçerli tek bir reçeteden bahsetmek mümkün değildir. Bu çalışmanın çıktısı, merkezine çevre diplomasisini ve yönetişim aktörlerinin katılımını koyan bir reçetenin çevresel güvenlik alanında etkinliği artırabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Environmental risks and threats, such as climate change, loss of biodiversity and types of pollution, concern the entire planet and amplify their impact. Due to several characteristics such as unpredictability, borderless nature, and complex structure, these risks and threats demand an interdisciplinary perspective to be overcome. The major rationale for considering environmental risks and threats within the context of the environmental security is the relationship between environmental risks and threats and economic, military, political, and social security. Environmental diplomacy and governance approach, which is the main method of construction that will contribute to the provision of environmental security, are other phenomena discussed theoretically in addition to environmental security in the first chapter. The problem of efficiency is revealed using qualitative and quantitative data in the second chapter, which analyses efficiency in environmental security. The barriers to ensuring efficiency in environmental security are listed accordingly. The complex nature of environmental problems; the inability to deal with environmental problems independently of economic, political and social factors; national interests conflicting with the collective interest; disputes between developed and developing states; economic interests; the inherently pro-growth stance of capitalism; ideological barriers; the deep-rooted morality of materialism and consumer culture; and the planet's growing overcapacity as the population grows are the barriers covered in this study. To build a conditional structure for efficiency, these barriers should be addressed from a holistic and interdisciplinary perspective. Solution proposals designed accordingly are listed under six headings. Reviewing the intellectual structure and ethical perspective on environmental problems; developing environmental policy based on the current paradigm's requirements; prioritising ecological interests over national, individual, or economic interests; highlighting the new roles of governance actors and ensuring active participation of these actors; overcoming the capacity problem using technological developments in the functioning of effective environmental diplomacy and ensuring environmental security are the solution proposals for ensuring environmental security within the framework of the study. The solution proposals for overcoming the efficiency problem point to the functioning of well-structured environmental diplomacy and the participation of broadly defined governance actors in environmental diplomacy. The study method, which has a predominant theoretical aspect, comprises of a literature review and discourse-data analysis. The efficiency of the structure to date is examined through statements, policies, practices, normative regulations, and environmental summits that come within the scope of environmental security, using a qualitative and critical research style. As a result of the data gathered, no one formula for ensuring environmental security can be offered. The study's conclusion is that a formula that prioritises environmental diplomacy and the participation of governance actors can boost efficiency in environmental security.