Giresun Pof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi COVİD polikliniğine başvuran hastaların PZR ve hızlı antijen testi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of pcr and rapid antigen test results ofpatients applied to Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir State Hospital COVİD polyclinic
  1. Tez No: 750446
  2. Yazar: HÜLYA SİNAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmamızda; Covid-19 şikayetleri ile hastaneye başvuran hastalarda eş zamanlı hızlı antijen testi ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PZR) çalışılarak günümüzde oldukça yaygın kullanılmaya başlanan hızlı antijen testlerininin duyarlılığı ve özgüllüğünü tespit ederek kullanılabilirliğini değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Covid polikliniğine başvuran 100 hastadan (50 kadın, 50 erkek ) Covid-19 hızlı antijen testi ve RT-PZR testi için orafaringeal ve nazofaringeal olmak üzere iki farklı bölgeden örnek alındı. Örnekler BNG SARS-CoV-2 Hızlı Antijen Test (saliva) marka hızlı antijen testi çalışılıp 15 dakika sonra test firmanın önerileri doğrultusunda çıplak gözle değerlendirildi. Diğer örnek DS Coronex Covid-19 QPZR Test Kiti ile BİO-RAD CFX Real Time System cihazı ile RT-PZR testi ile çalışıldı ve pozitiflik, negatiflik durumu ve ct değerleri belirlendi. Polikliniğe başvuran hastaların eş zamanlı epidemiyolojik verileri ve klinik durumları anket doldurularak tespit edildi. Bulgular: Covid-19 şikayetleriyle başvuran 100 hastanın 34'ü (%34) PZR pozitif olarak tespit edildi. Bu 34 hastanın 24'ünün (%71) hızlı antijen testi de pozitif, 10'nun (%29,4) negatif idi. Bu çalışmada hızlı antijen testleri RT-PZR testlerine göre özgüllüğü %100 olarak belirtilmiştir. Sonuç: Hızlı antijen testleri RT-PZR'a göre daha düşük duyarlılık gösterirken özgüllükleri yüksek olarak bildirilmiş olup bu çalışmada da %71 duyarlılık gösterirken özgüllüğü %100 olarak saptanmıştır. Hızlı antijen testi sonuçlarının tanı amacıyla ne kadar güvenle kullanabileceğini gösteren Doğruluk (Accuracy, Diagnostic Value) oranı ise %90'dır. Dolayısıyla hızlı antijen tetsleri bulaşı azaltmada hızlı izolasyon ile salgını kontrol altına almada başarılıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim was to evalate the sensitivity and specificity of rapid antigen tests, which are now widely used, by studying simultaneous rapid antigen testing and real-time polymerase chain reaction (RT-PZR) in patients presenting with Covid-19 complaints. Material and Method: Two different oropharyngeal+nasopharyngeal samples were taken for Covid-19 rapid antigen test and RT-PCR test from 100 patients (50 females, 50 males) who applied to Gıresun Prof. Dr. A. Ilhan Ozdemir State Hospital Covid outpatient clinic. The bedside BNG SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test (saliva) rapid antigen test was performed and the test was evaluated visually after 15 minutes. RT- PCR was performed with DS Coronex Covid-19 QPCR Test Kit and BIO-RAD CFX Real Time System device and positivity, negativity and ct values ​​were determined. The simultaneous epidemiological data and clinical conditions of the patients who applied to the outpatient clinic were determined by filling out a questionnaire. Results: Thirty-four (34%) of 100 patients who applied with Covid-19 complaints were PCR positive. Rapid antigen test was also positive in 24 (71%) of 34 patients with positive PCR, and negative in 10 (29.4%). In this study, the specificity of Rapid antigen tests compared to RT-PCR was stated as 100%. Conclusion: While rapid antigen tests show lower sensitivity than RT-PCR as their specificity was reported to be high. Sensitivity and specificity were foun %71 and 100% respectively. The results of the rapid antigen test accuracy (Accuracy, Diagnostic Value) rate, demonstrating how confidently it can be used for diagnostic purposes, was 90%. Therefore, rapid antigen test is successful in reducing infection rates and controlling epidemic with rapid isolation.