Hafif düzey zihinsel engelli bireylerin yaptıkları rekreatif amaçlı spor etkinliklerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of recreative sports activities performed by individuals with mildly mentally retarded on quality of life
  1. Tez No: 750455
  2. Yazar: MERYEM VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç, hafif düzey zihinsel özel gereksinimli bireylerin yaptıkları rekreatif amaçlı spor etkinliklerinin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Giresun ilinde yaşayan Özel Eğitim İlk ve Ortaokulunda okuyan hafif düzey zihinsel özel gereksinimli bireylerin ailelerine sorulan çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcılar 13-18 yaş aralığında olup 10'u erkek (%50), 10'u kadın (%50) olmak üzere toplam 20 ebeveyn izinli çocuklardan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılanların 10'u (%50) kadın, 10'u (%50) erkektir. Çalışmaya katılan 19 kişi (%95) spor yaptığını ifade ederken, 1 kişi (%5) bazen spor yaptığını belirtmiştir. Sportif faaliyetlerde 7 katılımcı atletizm (%35), 3 katılımcı futbol (%15), 3 katılımcı basketbol (%15), 2 katılımcı voleybol (%10), 2 katılımcı yüzme (%10), 2 katılımcı badminton (%10) ve 1 katılımcı masa tenisi (%5) oynamayı tercih etmiştir. Çalışmaya katılanlardan 15 kişi (%75) rekreatif etkinlikler hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını belirtirken, 5 kişi (%25) tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını belirtmiştir. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 15 kişi (%75) bu tür faaliyetlerin aileleri ile olan ilişkilerinin olumlu olduğunu, 5 kişi (%25) ilişkilerinin iyi olmadığını belirtmiştir. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 15 kişi (%75) bu tür faaliyetlerin yaşam kalitesini olumlu etkilediğini, 5 kişi (%25) yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtmiştir. Sonuç: Yaptığımız bu çalışmadan edindiğimiz bilgilere göre, hafif düzey zihinsel özel gereksinimli bireylerin rekreatif etkinlik bilgileri ve katılım düzeyleri geliştikçe yaşam kalitelerinin, ailesiyle olan ilişkilerinin ve buna bağlı olarak ta bireylerin rekreatif etkinliklere katıldıkça kendilerini mutlu hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objevtive: The aim of this study is to examine the effect of recreational sports activities performed by mildly mentally retarded individuals on age quality. Materialsandmethods: Theresearchconsisted of individualswithmildmentalretardationstudying at the Special EducationPrimaryandSecondary School living in Giresun. Thesubjectsparticipating in thestudywerebetweentheages of 13-18 andconsisted of a total of 20 volunteers, 10 male (50%) and 10 female (50%). Conclusion: Ten (50%) of the participants were female and 10 (50%) were male. While 19 people (95%) who participated in the study stated that they did sports, 1 person (5%) stated that they sometimes did sports. In sportive activities, 7 participants preferred to play athletics (35%), 3 participants preferred to play football (15%), 3 participants preferred to play basketball (15%), 2 participants preferred to play volleyball (10%). While 15 people (75%) who participated in the study stated that they had sufficient knowledge about recreational activities, 5 people (25%) stated that they did not have full knowledge. Among the recreational activities, 15 participants (75%) who attach importance to sportive activities stated that such activities have positive relations with their families, while 5 (25%) stated that their relations are not good. Among the recreational activities, 15 participants (75%) who attach importance to sportive activities stated that such activities affect their quality of life positively, and 5 people (25%) stated that they affect their quality of life negatively. Result: According to the information we obtained from this study, it was concluded that as the recreational activity knowledge and participation levels of individuals with mild mental retardation improve, their quality of life, their relationships with their families, and accordingly, individuals feel happy when they participate in recreational activities.