Kayseri'de faaliyet gösteren kadın kuaförlerinin sağlık sorunları ve meslekle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of health problems and profession relations of hairdressers in Kayseri
  1. Tez No: 750456
  2. Yazar: LEYLA TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Kayseri'de faaliyet gösteren kadın kuaförlerinin maruz kaldıkları risk faktörleri konusundaki mesleki risk algılarının ve meslekten kaynaklanabileceği düşünülen sağlık sorunlarının görülme oranlarının tespit edilmesi ve ilişkili olabileceği düşünülen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini Kayseri'deki 161 kadın kuaför salonu çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma 286 kuaförün katılımıyla tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket; ergonomik sorunlarla, cilt ve solunum semptomlarıyla ve iş özellikleriyle ilgili soruları içermektedir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalışma saati, izin durumu, işyeri koşulları, mesleği riskli görüp görmeme, atopi varlığı ve diğer sağlık özellikleri ile; astım, kas eklem ağrıları, kontakt dermatit gibi meslek ilişkili hastalıkların semptomları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the occupational risk perception of the hairdressers about occupational risk factors, the incidence of health problems that are thought to be caused by their profession, and to examine the related factors in Kayseri. Materials and Methods: The study was completed with the participation of 286 hairdressers in Kayseri. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire includes questions about ergonomic problems, skin and respiratory symptoms, and job characteristics. Participants' sociodemographic characteristics, working hours, workplace conditions, whether they see the profession as risky or not, atopy and other health characteristics, and symptoms of occupational diseases such as asthma, musculoskeletal pain, and contact dermatitis were compared.