Hafif zihinsel engelli bireylerin özel eğitim meslek okullarındaki eğitimleri ile istihdam ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between the education of individuals with mild mental disabilities in special education vocational schools and their employment
  1. Tez No: 1007888
  2. Yazar: SERAP KARADERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT SATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması sosyal politika hedefleri doğrultusunda zihinsel engelli bireylerin istihdam olanaklarının artırılmasına yönelik olarak eğitim türlerinin ve eğitim ortamının nitelikli hale getirilmesi, özel eğitim meslek okullarında verilen eğitimin istihdam alanları ile ilişkinin sağlanmasının önemi, yaşanan sorunların belirlenmesi, dikkate alınması gereken unsurların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda iş uygulama okullarındaki müfredatın iş hayatına uygunluğu araştırılmış, alana olumlu katkı yapması beklenmektedir. Çalışma ile alınan eğitimin mesleğe uygunluğu, engel durumunun mesleğin icrasına engel oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi, istihdam ortamının zihinsel engelli bireylere uygunluğu gibi konular çalışma ile değerlendirilmiştir. Hafif zihinsel engelli bireylerin özel eğitim meslek okullarında eğitim alan son sınıf veya mezun olan hafif düzey zihinsel engelli öğrencilere eğitim veren alan öğretmeni, kurum yöneticisi ve öğrencilerin staj yaptıkları veya istihdam edildikleri iş yerlerindeki işverenlerin uygulanan eğitimin ve iş ortamına yansıyan durumlarına ilişkin görüşlerini eğitim müfredatı ve istihdam açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to increase the employment opportunities of individuals with intellectual disabilities in line with social policy objectives, to qualify the types of education and educational environment, the importance of ensuring the relationship between the education given in special education vocational schools and employment areas, to determine the problems experienced, to determine the factors to be taken into consideration and to develop solution suggestions. In this direction, the suitability of the curriculum in vocational schools for business life was investigated and it is expected to make a positive contribution to the field. Issues such as the suitability of the education received with the study to the profession, determining whether the disability status creates an obstacle to the execution of the profession, and the suitability of the employment environment for individuals with intellectual disabilities were evaluated with the study. The opinions of the field teachers, institution managers and employers in the workplaces where students with mild intellectual disabilities receive education in special education vocational schools of individuals with mild intellectual disabilities, who provide education to students with mild intellectual disabilities who are in the last grade or graduated from special education vocational schools, and the opinions of employers in the workplaces where students are interned or employed regarding the education applied and the situations reflected in the work environment were evaluated in terms of education curriculum and employment.