RSV pnömonisi nedeniyle hospitalize edilen olgularda eşlik eden bakteriyemi, antibiyotik kullanımı ve maliyet etkinlik değerlendirmesi
Accompanying bacteremia, antibiotic use and cost-effectiveness evaluation in patients hospitalized for RSV pneumonia
- Tez No: 750461
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DEVRİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: RSV (respiratuar sinsityal virüs) nedenli ASYE (alt solunum yolu enfeksiyonları), özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastaneye başvuru nedenleri arasındadır. RSV, infantlarda yüksek hastaneye yatış oranına neden olması, refakat eden ebeveynlerin çalışmaktan alıkonması da dahil olmak üzere yüksek sağlık-ekonomik yük gibi diğer birçok büyük toplumsal etkilerle ilişkilidir. Ayrıca, ASYE' de viral ve bakteriyel etiyolojileri ayırt etmenin klinik zorluğu ve güvenilir bir tanısal referans standardının olmaması nedeniyle antimikrobiyal tüketim büyük ölçüde ASYE tarafından yönlendirilmektedir. RSV hastalarında klinisyeni, tedavide antibiyotik tercihine yönlendiren faktörler hakkında çok az şey bilinmektedir. RSV hastalarında antibiyotik kullanım oranını, ilişkili klinik ve laboratuvar faktörlerini ve gereksiz antibiyotik kullanımın getirdiği sağlık-ekonomik yükü analiz etmeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli analiz, İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2017 ile Nisan 2021 arasında RSV enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan 2 yaşın altındaki, dahil olma kriterleri sağlayan 209 hasta dahil edilmiştir. Tüm veriler olgu rapor formuna kaydedilmiş ve daha sonra elektronik ortama aktarılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Scienses-IBM Inc. Chicago, Illinois, USA) 22 Windows programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortancasının 3 ay (ortalama 4,64±4,6 min-max 1-24 ay ) ay olduğu belirlenmiştir. Antibiyoterapi kullanımı açısından değerlendirildiğinde, %4,3 'ünün (n=9) tedavisinde hiç antibiyotik tercih edilmediği , % 26,3'ünün (n=55) antibiyoterapi altında izleminin başladığı ancak farklı sebeplerle izlem esnasında antibiyoterapilerin tedaviden çıkarıldığı ve %69,4'ünün (n=145) ise izlemini antibiyoterapi tedavisi altında tamamladığı tespit edilmiştir. Uygun olan ve olmayan antibiyotik kullanımı grupları incelendiğinde CRP(C-reaktif protein) yüksekliğinin (OR:2,44;CI 1,42-4,1) , akciğer grafisinde infiltrasyon bulunmasının (OR:1,93; CI: 1,1- 3,39) antibiyotik kullanımı artırdığı ancak hırıltlı solunum şikayeti olan olgularda antibiyotik kullanımının azaldığı (OR:056; CI:0,33-0,97) tespit edilmiştir. Uygun antibiyotik kullanımı olan grupta daha kısa hospitalizasyon süresi ( ort: 7,89±3,26 gün; p< 0,01) ve daha az tedavi harcaması yapıldığı( ort: 107,84 ± 105,9 TL; p= 0,04) tespit edilmiştir. Sonuç: RSV çocukluk çağında önemli bir enfeksiyon etkeni olup klinik prezentasyonu basit üst solunum yolu enfeksiyonlarından (ÜSYE) hayatı tehdit eden solunum yetmezliğine kadar değişen spektrumdadır. Tedavi tercihinde destek tedavisi yanında sıklıkla antibiyotik tercih edilmektedir. CRP yüksekliği, akciğer filminde infiltrasyon tespit edilmesi bunun en önemli nedenlerini oluşturmakta olup hırıltılı solunum şikayetinin antibiyotik kullanımı azalttığı tespit edilmiştir. Yüksek CRP düzeyi ve akciğer grafisinde infiltrasyon olması bakteriyel etiyolojiler için spesifik olmamasına rağmen klinisyeni yanlış yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lower respiratory tract infections (LRTIs) caused by RSV are the most common causes of hospital admission, especially in children under the age of 2 years. The high rate of hospitalization in infants with RSV is associated with many other major societal effects, such as high health-economic burden, including removal of accompanying parents from work. In addition, antimicrobial consumption is largely driven by LRTI due to the clinical difficulty of distinguishing viral and bacterial etiologies in lower respiratory tract infections and the lack of a reliable diagnostic reference standards. Little is known about the factors that lead the clinician to choose antibiotics for treatment in patients with a positive RSV test. We tried to analyze the rate of antibiotic use and associated clinical and laboratory factors in RSV positive patients, and the health-economic burden of inappropriate antibiotic use. Methods and Materials: In this retrospective, single-center analysis, 209 patients who met the inclusion criteria and were hospitalized at İzmir Behçet Uz Pediatric Disease and Surgery Training and Research Hospital between April 2017 and April 2021 were included. All data were recorded in the case report form and then transferred to electronic media. SPSS (Statistical Package for Social Sciences-IBM Inc. Chicago, Illinois, USA) 22 Windows programs were used for statistical analysis. Results: It was determined that the median age was 3 months (mean 4.64±4.6, min-max 1-24 months). It was evaluated that 4,3% (n=9) of them were never followed up with antibiotic therapy 26,3% (n=55) of them were started to be followed up under antibiotic therapy, but antibiotic therapy was discontinued during follow-up for different reasons, and 69,4% (n=145) of them completed their follow-up under antibiotherapy treatment. When appropriate and inappropriate antibiotic use groups were examined, it was found that higher CRP(C-reactive protein) levels (OR 2.44; CI 1.42-4.1) and existing of infiltration on chest X-ray (OR: 1.93; CI: 1.1- 3.39) were related with inappropriate antibiotic utilization. Cases with wheezing complaint had lower rates of inappropriate antibiotic utilization (OR:056 ; CI: 0.33-0.97).