Koruyucu sağlık hizmetlerinde giyilebilir teknolojilerin kullanılmasına ilişkin yetişkin bireylerin tutumu
The attitude of adult individuals towards the use of wearable technologies in preventive health services
- Tez No: 750462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışmasının temel amacı koruyucu sağlık hizmetlerinde giyilebilir teknolojilerinin kullanım durumu ve bireylerin giyilebilir teknolojilerine olan tutumlarını belirlemektedir. Tanımlayıcı tip de nicel yöntemlerin kullanıldığı kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oluşturmaktadır. Kar topu örnekleme yöntemiyle 882 kişiye kişiye ulaşılmıştır. Veriler, birincil veri toplama yöntemlerinden olan anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket soruları araştırmacı tarafından literatür araştırmasıyla oluşturulmuş, sonrasında kapsam geçerliliği için beş uzmandan görüş alınmıştır. Uzmanların geri bildirimleri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmış ve 30 katılımcı ile pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulama geri bildirimleri de dikkate alınarak anket tekrar düzenlemiş ve çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS-22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yeni oluşturulan Tutum Belirleme Formu için analizlerden önce açıklayıcı faktör analizi uygulanmış, faktör analizinde rotasyon metodu olarak Direct Oblimin metodu seçilmiştir ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; katılımcıların en çok kullanmak istedikleri giyilebilir sağlık teknolojisi ürününün akıllı gözlük olduğu ve en çok elde etmeyi istedikleri sağlık verilerinin; adım sayma ve günlük egzersiz süresi olduğu tespit edilmiştir. Erkek katılımcılar kadın katılımcılara göre giyilebilir sağlık teknoloji ürünlerinin kullanımını daha kolay bulmuştur. Katılımcıların yüzde %54,4'nün herhangi bir giyilebilir teknolojik cihaz kullanmadığı, %25,7'sinın ise giyilebilir sağlık teknolojileri hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı saptanmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerinde giyilebilir sağlık teknolojilerinin kullanılmasını daha yaygın hale getirmek ve özellikle sağlık teknolojilerine karşı farkındalığı arttırmak için bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiği önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to determine the use status of wearable technologies in preventive health services and individuals' attitudes towards wearable technologies. It is a cross-sectional and relationship-seeking research in which to descriptive type quantitative methods are used. Citizens of the Republic of Turkey over the age of 18 constitute the universe of the research.882 people were reached by snowball sampling method.The data were collected by the survey method, which is one of the primary data collection methods. The questionnaire questions were created by the researcher with the help of a literature review, and then opinions were obtained from four experts for the validity of the scope. In accordance with the experts' feedback, the necessary corrections were made and a pilot application was conducted with 30 participants. Taking into account the pilot application feedback, the questionnaire was re-edited and applied online. The data were analyzed using the SPSS-22 program. Exploratory factor analysis was applied before the analyses for the newly created scale, Direct Oblimin method was chosen as the rotation method in factor analysis, and correlation analysis was applied. According to the results of the analysis; participants wanted to use smart glasses the most in preventive health services and the health data that was most desired to be obtained from wearable health technologies; step counting was the daily exercise time. Male participants than female participants think that wearable health technology products are easier to use. It was found that 54.4% of the participants did not use any wearable technological devices, while 25.7% had no knowledge about wearable health technologies. It is suggested that information studies should be carried out to make the use of wearable health technologies more widespread in preventive health services and to increase awareness about health technologies in particular.