Atomic force microscopy of changes in cell morphology after scrapie infection
Scrapie enfeksiyonu sonrası hücre morfololojisindeki değişikliklerin atomik güç mikroskobisi
  1. Tez No: 750484
  2. Yazar: MEHMET EREN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DANIEL J. MÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität Dresden
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Prion proteini, ökaryotik hücre zarının endojen bir bileşenidir ve basit bir konformasyonel değişiklik ile PrPSc ile ilişkili prion hastalığına dönüşebilir. İnsan ve hayvanların tüm farklı prion hastalıkları, uzun inkübasyon süresi olan patojenik nörodejeneratif bozukluklardır. Prion proteininin normal işlevi ve ayrıca prion hastalıklarının inkübasyonu ve yayılması hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tezde Atomik Güç Mikroskobu (AFM), prion ile enfekte olmuş hücreler ve prion ile enfekte olmamış hücrelerin farklılıklarını araştırmak için kullanılmıştır. Bu nedenle, genel morfolojideki değişikliklere ve hücre kültürlerinde prion hastalıklarının yayılmasının karakterizasyonuna odaklandık. Bu araştırmanın sonucu, atomik güç mikroskobu ile hücre yüzeylerinde tanımlanan farklı yapılar açısından prion ile enfekte olmuş hücrelerin enfekte olmayan hücrelerden farklı olduğudur. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar, prion hastalıklarının oluşumunun ve yayılımının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
The prion protein is an endogeneous constituent of the eucaryotic cell membrane and can transform into the prion disease associated PrPSc simply by a conformational change. All different prion diseases of human and animals are pathogenic neurodegenerative disorders with long incubation periods. The normal function of the prion protein as well as incubation and propagation of the prion diseases are still not fully understood. In this thesis Atomic Force Microscopy (AFM) is used to investigate the differences of prion-infected cells and non-infected cells. Therefore we focused on changes of the overall morphology and on the characterization of the propagation of prion diseases in cell cultures. The outcome of this research is that the prion-infected cells are different from non-infected cells regarding the different structures identified on the cell surfaces via atomic force microscopy. The results gained from this research might help for a better understanding of the formation and propagation of the prion diseases.