Acil uzaktan eğitim ile teknoloji destekli örnek olay tabanlı etkinliklerin öğretmen adaylarının teknolojik değer yönelim algılarına ve değer eğitimi tutumlarına etkisi
The effect of emergency remote education and technology-assisted case-based activities on technological value origination perceptions and value education attitudes of teachers
  1. Tez No: 750496
  2. Yazar: MEHMET SELİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN, PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırmanın amacı, acil uzaktan eğitim ile uygulanan teknoloji destekli örnek olay tabanlı etkinliklerin öğretmen adaylarının teknolojik değer yönelim algı ve değerler eğitimi tutum düzeylerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Önce nicel daha sonra nitel verilerin toplandığı açımlayıcı sıralı desen kullunılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Kilis 7 Aralık Üniversitesinde sınıf eğitimi anabilim dalında öğrenim gören 46 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında teknoloji destekli ve örnek olay tabanlı etkinlikler tasarlanarak 12 haftalık uygulama süreci hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri;“Değerler Eğitimi Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Teknoloji Değer Yönelimi Algı Ölçeği”ile toplanmıştır. Nitel veriler ise; araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formu ve günlük plan taslağı ile toplanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasından önce ön test verileri iki farklı ölçek ile toplanmıştır. 12 haftalı uygulama sonunda son test kapsamında ölçekler tekrardan uygulanmıştır. Aynı zamanda uygulamanın son haftasında öğretmen adaylarından günlük planlar toplanmıştır. Daha sonra nicel veriler ışığında oluşturulan görüşme formu ile öğretmen adaylarıyla görüşleri alınmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmıştır ve nitel veriler ise içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin sonuçlarına göre, uygulama süreci öncesinde öğretmen adaylarının teknolojik değer yönelimi algılarının ortalamanın çok az üzerinde, değerler eğitimi tutumlarının ise iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. 12 haftalık uygulama sürecinin sonunda öğretmen adaylarının teknolojik değer yönelimi algılarının ve değerler eğitimi tutumlarının son test lehine anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır. Araştırmada, öğretmen adaylarının teknolojik değer yönelimi algı düzeylerindeki artışın orta düzeyde, değerler eğitimi tutum düzeylerindeki artışın ise yüksek düzeyde bir etki büyüklüğüyle gerçekleştiği saptanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan görüşme sonuçlarının ve günlük plan analizlerine ilişkin bulguların nicel sonuçları desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the effect of technology-supported case study-based activities applied with emergency remote education on the technological value orientation perception and values education attitude levels of teacher candidates. Mixed method was used in the research. An explanatory sequential design was used, in which first quantitative and then qualitative data were collected. The sample group of the study consists of 46 teacher candidates studying in the department of classroom education at Kilis 7 Aralik University. Within the scope of the research, a 12-week implementation process was prepared by designing technology-supported and case-based activities. Quantitative data of the research; It was collected with the“Values Education Attitude Scale”and the“Technology Value Orientation Perception Scale”developed by the researcher. Qualitative data are; It was collected with the interview form created by the researcher and the daily plan draft. Before the implementation phase of the research, pre-test data were collected with two different scales. At the end of the 12-week application, the scales were applied again within the scope of the post-test. At the same time, daily plans were collected from teacher candidates in the last week of the application. Then, the opinions of the teacher candidates were taken with the interview form created in the light of the quantitative data. The analysis of the quantitative data obtained during the research process was made with the SPSS 23 program, and the qualitative data were analyzed by content analysis. According to the results of the data obtained, it was determined that the pre-service teachers' perceptions of technological value orientation were slightly above the average and their values education attitudes were at a good level before the implementation process. At the end of the 12-week implementation period, it was determined that the pre-service teachers' perceptions of technological value orientation and values education attitudes increased significantly in favor of the posttest. In the study, it was determined that the increase in the technological value orientation perception levels of the teacher candidates was at a medium level, and the increase in the values education attitude levels was realized with a high effect size. It was seen that the results of the interviews and the findings of the daily plan analyzes supported the quantitative results.