Fen bilimleri öğretmenlerinin biyoteknoloji öğretimi konusundaki görüşlerinin incelenmesi
Study of science teachers' views on biotechnology teaching
- Tez No: 750497
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU NİSA ÜNALDI CORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küresel dünyanın Covid-19 hastalığı karşısında içinde bulunduğu durum biyoteknolojinin ne derece önemli olduğunu bize daha güçlü bir şekilde göstermiştir. Bu nedenle biyoteknoloji alanında eğitim almış ve yeterli bilgi seviyesine ulaşmış bireylerin yetiştirilmesi ülke geleceği için önem arz etmektedir. Bireylerin biyoteknoloji alanında yeterli seviyeye ulaşabilmeleri ancak iyi bir öğretim programı ve biyoteknoloji konusuna hâkim fen bilimleri öğretmenleri ile gerçekleşebilir. Bu çalışmanın amacı, ortaokulda görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin biyoteknoloji öğretimine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Buna göre araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak desenlenmiştir. Özellikle ortaokul düzeyinde fen bilimleri öğretmenleri bir durum olarak kabul edilmiş ve bu duruma ilişkin öğretmen görüşleri irdelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Mersin ilinin Akdeniz, Tarsus ve Yenişehir ilçelerinde görev yapan toplam 20 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubunun seçiminde olasılık temelli olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri uzman görüşü alınarak biyoteknoloji öğretimi konusunda oluşturulan yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve veriler içerik analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler, fen bilimleri dersi öğretim programının biyoteknoloji konu ve kazanımlarına yeterince yer vermediğini belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler fen bilimleri dersi öğretim programında biyoteknoloji öğretimi için ayrılan ders süresinin yeterli olmadığını, biyoteknoloji konularının ise 8. sınıfta verilmesinin uygun olduğunu belirtmişlerdir. Yine araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin, fen bilimleri ders kitabında biyoteknolojinin konu ve şekilsel içeriğinin yeterli olmadığını belirttikleri görülmüştür. Program hazırlayıcıların fen bilimleri öğretim programlarında güncel biyoteknoloji konu ve kazanımlarına yer vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The current situation of the global world against Covid-19 pandemic has shown us how important biotechnology is in a stronger way. For this reason, it is important for the future of a country to raise individuals who have received education in the field of biotechnology. To reach the sufficient level of proficiency in biotechnology can only be available with a good science curriculum and science teachers who are competent in the field of biotechnology. The aim of this study is to determine the opinions of secondary school science teachers on teaching biotechnology. Accordingly, the research was designed as a case study, one of the qualitative research methods. Especially science course and biotechnology teaching at the secondary school level was considered as a situation and teachers' views on this situation were examined. The study group of the research consists of 20 science teachers working in Akdeniz, Tarsus and Yenişehir districts of Mersin province. Convenience sampling method, one of the non-probability-based sampling methods, was used in the selection of the study group. The research data were collected with a semi-structured interview form created on the subject of biotechnology teaching by taking expert opinion and the data were subjected to content analysis. According to the results of the research, the teachers stated that the science course curriculum did not include enough biotechnology topics and achievements. In addition, the teachers stated that the course time allocated for biotechnology teaching in the science curriculum is not sufficient, and it is appropriate to teach biotechnology subjects in the 8th grade. Again, according to the results of the research, the teachers stated that the thematic and formal content of biotechnology in the science textbook is not sufficient. It is recommended that the program preparers include current biotechnology topics and achievements in science curriculum.