İş zekası çerçevesinde karar destek sistemlerinin uygulanmasının kısıtlarını aşması için önerilen bir model olarak bilgelik yönetimi
Wisdom management as a suggested model for overcoming the constraints of the application of decision support systems in the framework of business intelligence
  1. Tez No: 750511
  2. Yazar: ALI ALHOUSAINALEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgelik ve karar destek sistemleri arasındaki ilişkiyi ve bir karar vericinin karar destek sistemlerinin kısıtlamalarını bilgelik yönetimi yoluyla nasıl çözebileceğini araştırmaktır. Bu Araştırmanın Önemi •Bilgelik yönetiminin büyük rolünün ve karar verme sürecine etkisinin açıklanması. •Bilgelik yönetiminin karar destek sistemlerinin kısıtlamalarını çözmedeki rolünün önemini açıklamaktadır. •Karar destek sistemlerinin uygulanmasının önündeki engellerin belirlenmektedir. •Karar destek sistemlerini ele almak için iş zekasının ara değişken olarak önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between wisdom and decision support systems and how a decision maker can solve the constraints of decision support systems through wisdom management. Importance of this Research • Explaining the great role of wisdom management and its impact on decision-making. • Explains the importance of the role of wisdom management in resolving the constraints of decision support systems. • Identify barriers to the implementation of decision support systems. • Demonstrates the importance of business intelligence as an intermediate variable to address decision support systems.