Modeling cash flows under IFRS17: Türk case
UFRS 17 kapsamında nakit akışlarının modellenmesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 750522
  2. Yazar: RINAD JUBEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ OYTUN HAÇARIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Ekonomi, İşletme, Actuarial Sciences, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
UFRS17'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte, sigorta sözleşmelerinin ölçümlerinde önemli değişiklikler beklenmektedir. Bu durum sigorta şirketlerinin yükümlülüklerini her ikisinin de çekirdeğini oluşturduğu sözleşmenin ifasına ilişkin nakit akışları ve (ii) sözleşmeye dayalı hizmet marjdr. Dolayısıyla bu tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, Türkiye'deki getiriler, sigortacının nakit çıkışları ve nakit değişimleri açısından poliçe sahibi nakit akışlarını analiz etmek amacıyla panel veri analiz uygulanması yapılmaktadır. İkinci olarak, Türk sigorta sektörü için yukarıdan aşağıya bir modelleme tekniği ele alınmaktadır. Bu şalmada gelecekteki police sahibi nakit akışlarını modellemek, simüle etmek ve tahmin etmek için makine öğrenimini kullanılmaktadır, ve UFRS17'nin etkisi önceki standartlarla karşılaştırılmaktadır. UFRS17 kapsamında sigortacıların performanslarını ve konumlarını etkileyen sermaye yapılarını değiştirecek olan yükümlülüklerinin daha yüksek olmasını beklemeleri gerektiği sonucuna varılarak, yeni yapılanmanın şirketlerin performans ve konumlarını etkileyeceği belirlenmiştir. Sigorta şirketlerinin yükümlülüklerindeki bu değişiklik mali tabloların şeffaflığını, kalitesini ve güvenilirliğini artıracaktır. Buna bağlı olarak, IASB'nin UFRS17'yi oluşturmadaki temel amacı olan sigorta finansal tablolarında gelecekteki değişkenliği azaltacak ve homojenlik yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
By the introduction of IFRS17, vital changes in measurements of insurance contracts are expected. This requires to assess the liabilities of insurance companies by two kinds. These are (i) fulfilment cash flows and (ii) contractual service margin, in which policyholder cash flows are the nucleus of both. Hence, this thesis consists of two main parts. Firstly, we use panel data analysis to analyze policyholder cash flows in respect to Türk returns, insurer's cash outflows and changes in cash. Secondly, we consider a top-down modeling technique for the Türk insurance sector. The latter uses machine learning to model, simulate, and forecast future policyholder cash flows and compares the usage of IFRS17 with previous standards. We conclude that under IFRS17 insurers should expect their liabilities to be higher, which would change their capital structure; influencing their performance and position. This change in the liabilities of insurance companies will enhance the transparency, quality and trustfulness of the financial statements. Correspondingly, it will decrease the future variability and create homogeneity within insurance financial statements, which is the core aim of IASB in establishing IFRS17.