Koronavirüs salgınının otel işletmelerine etkisi
The impact of the coronavi̇rüs epidemic on hotel businesses
- Tez No: 750540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Eşi benzeri görülmemiş olan pandemi bütün sektörleri etkilediği gibi turizm sektörünü de etkisi altına almıştır. Turizm sektörü içerisinde de en çok etkilenen unsurlardan biri otel işletmeleri olmuştur. Bu araştırmanın amacı; salgın döneminde otel işletmelerinin salgına yönelik yaklaşımlarını değerlendirmektir. Bu amaca yönelik olarak, bu çalışmada dünyada önde gelen seyahat haber sitelerinden biri olan skift.com da yer alan haberler incelenmiştir. Dünya genelinde koronavirüs ve turizm ile ilgili haberlerin günlük olarak yayınlandığı bölümlerdeki Mart 2020 ile Aralık 2020 tarihleri arasında otel işletmeleri ile ilgili olan haberler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu olarak, içerik analizi neticesinde ortaya çıkan temalara göre salgın döneminde sırasıyla seyahat kısıtlaması, koronavirüs yardım paketi, dijital pazarlama, hijyen protokolü, güvenli seyahat, yurt içi seyahatler, kısa vadeli kiralama, temassız teknoloji, yeni otel tasarımları, dijital sağlık hizmeti, kongre turizmi, güvenlik önlemleri, karavan ve kamp turizmi, otel sadakat programları gibi kavramların uluslararası basında yer aldığı görülmüştür. Araştırmanın bir diğer sonucu olarak ilgili sektörel haberler incelendiğinde özellikle koronavirüs sırasında ve sonrasında ülkelerin almış oldukları tedbirler ve geliştirdikleri yöntemler hakkında bilgiler de elde edilmiştir. Buna göre dünyadaki ülkeler sosyal mesafe, sağlık hijyeni, güvenlik stratejilerini uygulayarak enfeksiyonu önlemeye ve alanında uzmanlaşmış onaylayıcı kuruluşlarla iş birliği stratejileri uygulamıştır. Otel işletmelerini kira erteleme, sübvansiyon, vergi erteleme gibi önlemlerle desteklemiştir. Salgın, hizmet otomasyonu ve gelir çeşitlendirmesini de hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The unprecedented pandemic has affected all sectors as well as the tourism sector. One of the most affected factors in the tourism sector has been hotel businesses. The purpose of this research; To evaluate the approaches of hotel businesses to the epidemic during the epidemic period. For this purpose, in this study, the news on skift.com, one of the leading travel news sites in the world, has been examined. Between March 2020 and December 2020, news about hotel businesses in the sections where news about coronavirus and tourism are published daily around the world were analyzed by content analysis method. As a result of the research, according to the themes that emerged as a result of the content analysis, travel restriction, coronavirus aid package, digital marketing, hygiene protocol, safe travel, domestic travels, short-term rental, contactless technology, new hotel designs, digital health service, congress, during the epidemic period. It has been seen that concepts such as tourism, security measures, caravan and camping tourism, hotel loyalty programs take place in the international press. As another result of the research, when the relevant sectoral news is examined, information about the measures taken by the countries and the methods they developed especially during and after the coronavirus was obtained. Accordingly, countries around the world have implemented social distance, health hygiene and safety strategies to prevent infection and cooperate with certifying organizations specialized in their fields. It supported hotel businesses with measures such as rent deferral, subsidy and tax deferral. The pandemic has also accelerated service automation and revenue diversification.