Türk siyasetinde kadınların özneleşmesi hali: Diyarbakır anneleri
The subjectivization of women in Turkish politics: Diyarbakır mothers
  1. Tez No: 750601
  2. Yazar: BERNA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz tartışma konularından olan kadının siyasete katılması meselesi aslında bir demokrasi meselesidir. Kadınların siyasal yaşam içerisinden geri kalmaları geçmişten bugüne aktarılarak gelen toplumsal cinsiyet normlarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada kadınların duygusallıklarından, anne oluşlarından, ekonomik ve sosyal çevrelerinden dolayı siyasal alan içerisinde nesne ve özne konumunda olmaları tarihsel, niteliksel bağlamda incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Diyarbakır Anneleri örneklemi üzerinden gidilerek amaçlanan ana argüman, kadınların siyasal temsilinin ve karar verici (özne) olmasının öneminin yeniden vurgulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The issue of women's participation in politics, which is one of the current debates, is a matter of democracy. Women are left behind in political life norms that have been transferred from the past to the present. In this study, the fact that women are in the position of object and subject in the political field due to their emotionality, motherhood, and economic and social environment has been examined in a historical and qualitative context. At the end of the research, the main argument aimed at going through the sample of Diyarbakır Mothers is to emphasize the importance of women's political representation and being the decision-maker (subject).