2002-2019 seçim dönemlerinde siyasette kadın temsili: Mersin örneği
Women's representation in politics in 2002-2019 election periods: Sample of Mersin
- Tez No: 835829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüz siyasetinde siyasi partiler, iktidar olmak ya da iktidarda pay sahibi olma mücadelelerinde amaçlarına ulaşabilmek adına farklı siyasal iletişim stratejileri geliştirmektedir. Siyasi partilerin daha fazla seçmene ulaşabilmek için izledikleri stratejilerin başında kadına yönelik ürettikleri politika ve söylemlerle kadın seçmeni etkilemeye çalışmaları gelmektedir. Siyasi ve kamusal alanda ötekileştirilen kadın, siyasi partilerin cinsiyetçi ideolojilerle eşitsizliğin en belirgin olduğu alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada kamusal–özel alan, toplumsal cinsiyet ve siyasal katılım ele alınarak Türk kadınının siyasal temsilde geçmişten günümüze verdiği mücadele incelenmiştir. Bu çalışmada Türk kadınının Atatürk devrimleriyle siyasette yer bulmasına ve Atatürk'ün gerçekleştirdiği bu devrimlerle kadınların siyasi temsille kurulan bağları üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen çok fazla ilerlenememesinin sebep ve sonuçlarına odaklanılmıştır. Çalışmada nihai sonuç olarak kadınların düşük orandaki temsili dikkat çekmektedir. Bu soruna ilişkin siyasi partilerin kota, pozitif ayrımcılık ve benzeri uygulamalarının sonuçları detaylandırılmıştır. AK Parti'nin iktidar olduğu 2002-2019 yılları arasında seçimlerde Meclis'e girebilen AK Parti, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti üzerinden yapılan değerlendirme ile kadın politikalarının cinsiyet eşitsizliğinin azaltılmasına yönelik girişimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Muhafazakâr bir gelenekten gelen AK Parti'nin, yirmi yıllık iktidarı sürecinde kadınların siyasal temsildeki oranlarını yükseltmek için desteklerinin bu oranlara olan katkısı ve diğer partileri etkileme noktasındaki sonuçlar analiz edilmiştir. Mersin genelinde kadınların siyasi temsiline bakıldığında genelden çok farklı olmadığı, yerel aktörlerin de erkek egemenliğinde devam ettiği görülmektedir. Kadınların yerel siyasetteki siyasi temsili, milletvekili adaylığından başlayarak belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliklerine kadar düşük bir oranda devam etmektedir. Bunun sebepleri olarak kadınların siyasal temsilde isteksiz olması mı yoksa erkeklerin egemen olmasından mı kaynaklandığı elde ettiğimiz veriler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's politics, political parties develop different political communication strategies in order to achieve their goals in their struggle for power or to have a share in power. At the beginning of the strategies they follow in order to reach more voters, they try to influence women voters with the policies and discourses they produce for women. Women, marginalized in politics and public sphere, constitute the area where inequality is most evident with the sexist ideologies of political parties. In this study, the struggle of Turkish women in political representation from the past to the present has been examined by considering the public sphere, the private sphere, gender and political participation. It has been focused on the reasons and consequences of the fact that they found a place in politics with Atatürk's Revolutions and that women could not progress too much despite decades of ties to political representation with these revolutions brought by Atatürk. As a final result, the low representation of women draws attention. The results of quotas, positive discrimination and similar practices of political parties regarding this problem are detailed. In the 2002-2019 elections, when the AK Party was in power, information was given about the attempts of women's policies to reduce gender inequality, with the evaluation made on the AK Party, CHP, MHP, HDP and IYI Party. In order to increase the ratio of women's political representation in the 20-year ruling period of the AK Party, which consists of a conservative tradition, the contribution of their support to these ratios and the results of influencing other parties were analyzed. When we look at the political representation of women in Mersin, it is seen that it is not much different from the general and local actors continue to be dominated by men. The political representation of women in local politics continues at a low rate, starting from the parliamentary candidacy to the mayor and city council memberships. The reasons for this were evaluated in the light of the data we obtained, whether it was the reluctance of women in political representation or the dominance of men.