Sağlık çalışanlarında ergonomi düzeyi, iş ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between ergonomics level, job and life satisfaction in healthcare workers
  1. Tez No: 750602
  2. Yazar: SEÇİL ERGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışma sağlık çalışanlarında ergonomi düzeyi, iş ve yaşam doyumu ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma 422 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; sosyodemografik, psikososyal ve örgütsel bilgi formu, Ergonomi Ölçeği, Minessota İş Doyum Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between ergonomics level, job and life satisfaction in healthcare workers. Material and Method: This cross-sectional, descriptive and correlational study was completed with 422 healthcare workers. As data collection tools in the research; sociodemographic, psychosocial and organizational information form, Ergonomics Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale and Life Satisfaction Scale were used.