Kuru insan kemiklerinde foramen obturatum'un morfolojik incelenmesi
Evaluation of morphologic features of the obturator foramen in DRY human bones
- Tez No: 750607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL EMRE ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş-Amaç: İskelet kemiklerinin morfometrik ve morfolojik özellikleri antropoloji, ortopedi, radyoloji ve adli bilimler açısından kıymetlidir. Bu açıdan Foramen Obturatum (FO) çevresindeki ve içinden geçen anatomik yapılardan dolayı kemikteki konumu ve şekil özellikleri açısından değerlendirilmelidir. Bu çalışmanın amacı FO'nun morfometrik özelliklerini belirlemek ve FO'nun şekil özelliklerini kalitatif ve kantitatif açıdan değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Bu araştırmada 46 adet (sağ:15, sol:31) kuru coxa kemiği kullanıldı. FO ve FO'nun çevre yapıları ile ilgili bazı değişkenlerin direkt veya indirekt ölçümleri alındı. FO ve FO çevresi yapılar için kemikler standart pozisyonda fotoğrafları çekildi ve bu fotoğraflar üzerinden Image-J yazılımı ile ölçümler alındı. FO'nun görsel (kalitatif) tiplendirmesi yapıldı. Aynı zamanda FO'nun SHAPE yazılımı kullanılarak kantitatif şekil analizi yapıldı. Bulgular: FO vertikal çap oranı 36,21±4,19 mm FO horizontal çap oranı 47,88±3,95 mm ölçülmüştür. Ölçümlerde FO ve FO'nun çevre yapıları ile ilgili değişkenlerde sağ ve sol taraf arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. FO'nun kalitatif şekil tiplendirmesinde FO altı tipte sınıflandırılmıştır. FO kantitatif şekil analizinde FO için dokuz etkili temel bileşen tespit edilmiştir. Sonuç: Os coxae üzerinden alınan ölçümler için planlanan standart pozisyonların ve ölçümlerin tekrar edilebilirlik özelliklerinin yüksek olduğu görülmüştür. FO'nun kalitatif şekil tiplendirmesinde gözlemciler arasında varyasyon gözlenmiştir. FO'nun kantitatif şekil analizinde kalitatif değerlendirmeye göre daha güvenilir ve kesin sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Knowing the morphometric and morphological features of skeletal bones is important in disciplines such as anthropology, forensic sciences, orthopedics and radiology. From this point, obturator foramen (OF) should be evaluated in terms of its position and shape characteristics in the bone due to the anatomical structures around and through it. The aim of this study is to determine the morphometric features of the OF and to evaluate the shape features of the OF qualitatively and quantitatively. Materials-Methods: 46 dry coxa bones (right:15 left:31) were used in this study. Direct or indirect measurements of some variables related to OF and peripheral structures of the OF were taken. For the OF and surrounding OF structures, the bones were photographed in the standard position and measurements were taken with Image-J software on these photos. Visual (qualitative) typing of the OF was performed. At the same time, quantitative shape analysis was performed using SHAPE software. Results: OF vertical diameter ratio was 36,21±4,19 OF horizontal diameter ratio was 47,88±3,95. In the measurements, no significant difference was observed between the right and left sides in the variables related to the surrounding structures of OF and OF. In the qualitative shape typing of OF, OF is classified as six types. In OF quantitative shape analysis, nine effective principal components were identified for OF. Conclusion: It has been observed that the reproducibility characteristics of the standard positions and measurements planned for the masurements taken on the hip bone are high. Inter-observer variation was observed in the qualitative shape typing of OF. It was seen that OF gave more reliable and precise results in quantitative shape analysis than qualitative evaluation.