İmalat sanayinde dijital dönüşüm: Gaziantep örneği
Digital transformation in manufacturing industry: The case of Gaziantep
- Tez No: 750606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RAGIP KALELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlık tarihinde meydana gelen tüm teknolojik değişimler ve yaşanan tüm sanayi devrimleri toplum, ekonomi ve firmalar üzerinde mutlaka iz bırakmıştır. Artan dijitalleşme ile beraber firmalar, ulusal ve uluslararası piyasada var olabilmek için rekabet stratejilerinde değişikliğe gitmek zorundadırlar. Tüm bunlara ek olarak Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen teknolojiler pazar performansı, rekabet stratejisi ve üretimde önemli etkiler sağlamaktadır. Bu araştırmada, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren 4 imalat sektörü (tıbbi cihazların imalatı, tekstil, kimya, makine) Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanımı, farkındalığı, kullanımında karşılaşılan problemler ve faydaların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın yapıldığı Gaziantep şehrinde genellikle tekstil sektörüne bağlı olarak kimya ve makine sektörlerinin de geliştiği tespit edilmiştir. Teknolojik değişimle yaratılan devrim, ekonominin her kesiminde özellikle imalat sektöründe yeni üretim biçimlerinin ve araçlarının ortaya çıkmasıyla kendini göstermektedir. Bu teknolojik değişimin izlerini özellikle emek-yoğun sanayinin yoğunlaştığı bir üretim alanında görmek amacıyla bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme metodu kullanılmış ve Gaziantep'te faaliyet gösteren 4 imalat sektöründen (tıbbi cihazların imalatı, tekstil, makine, kimya) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Gaziantep imalat sanayisinde tıbbi cihazların imalatı haricinde ciddi manada Endüstri 4.0 teknolojileri kullanımı ile ilgili eksiklikler görülmektedir. Başta finansman ile ilgili problemlerle birlikte birçok problem dijital teknolojilerin kullanımına engel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
All the technological changes and all the industrial revolutions that have occurred in the history of humanity have definitely left their mark on society and companies. In addition, the concept of Industry 4.0 increases its importance today. With the increasing digitalization after Industry 4.0, companies have to change their competitive strategies in order to exist in the national and international market. In addition to all these, thanks to the developing technologies with Industry 4.0, it provides significant effects on market performance, competitive strategy and production. In this research, it is aimed to determine the use and awareness of Industry 4.0 technologies, the problems and benefits encountered in the use of Industry 4.0 technologies in the 4 manufacturing sectors (manufacture of medical devices, textile, chemistry, machinery) operating in the province of Gaziantep. In the city of Gaziantep, where the study was conducted, it has been determined that the textile, chemistry and machinery sectors have also developed depending on the textil sector. The revolution created by technological change manifests itself in all parts of the economy, especially in the manufacturing sector, with the emergence of new forms of production and tools. In order to see the traces of this technological change, especially in a production area where labor-intensive industry is concentrated In this study, semi-structured interview method, which is one of the qualitative research methods, was used and data were obtained by conducting semi-structured interviews from 4 manufacturing sectors (manufacture of medical devices, textile, machinery, chemistry) operating in Gaziantep. As a result of the findings, there are serious deficiencies in the use of Industry 4.0 technologies in the Gaziantep manufacturing industry, except for the manufacture of medical devices. Many problems, especially with financing problems, prevent the use of digital technologies.