18-26 yaş arası erken yetişkin bireylerde flörtte şiddete yönelik tutumların benlik saygısı ve bağlanma modelleri açısından incelenmesi
Investigation of attitudes towards violence in dating in terms of self-esteem and attachment models in early adult individuals aged 18-26
- Tez No: 750615
- Danışmanlar: DR. GÖKÇEN DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bireylerin yaşamları boyunca çeşitli ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları karşılama sürecinde ilişki kurma gereksinimleri vardır. Bir birey dünyaya geldiği an itibariyle bakımvereniyle ilişki kurmaya ve temel ihtiyaçlarını bakımvereni aracılığıyla gidermeye yatkındır. Bu süreçte bakımveren ile geliştirilen ilişkinin güvenli veya güvensiz olması yetişkin yaşantısında birçok değişkeni etkilemektedir. Yaşamın ilk yıllarında atılan bağlanma temelleri romantik ilişki içerisindeki tutum, davranış ve yaklaşımları etkilediği gibi; içsel süreçlerdeki benlik saygısı ve kendilik algısına da dolaylı veya doğrudan etkiler oluşturmaktadır. Bu araştırmada, bağlanma stili ile benlik saygısının flörtte şiddete yönelik tutumlar üzerindeki yordayıcılığı ele alınmıştır. Çalışmamız, 18-26 yaş arası tüm sosyoekonomik ve eğitim düzeylerine mensup 561 Kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 331'i kadın (% 59,0), 230'u erkek (%41,0) ve yaş ortalamaları 23'tür. Katılımcılara Açıklanmış Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Çuhadaroğlu, 1986), Flörtte Şiddete Yönelik Tutumlar Ölçekleri (Yumuşak ve Şahin, 2014) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (Selçuk, Günaydın, Sümer ve Uysal, 2005) gönüllülük esasları ile uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak adına, ölçme araçlarına yönelik iç tutarlılık analizi yapılmış, Pearson Korelasyon Analizi ile olgular arası ilişkiler incelenmiş, oluşturulan değişken grupları ile ölçek toplam puanları açısından ikili kategoriler için bağımsız örneklem t-Testi, çoklu gruplara yönelik ANOVA kullanılmıştır. Çalışmanın son aşamasında değişkenlerin birbirlerine etkilerini ortaya koymak adına Çoklu Regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, belli başlı sosyodemografik değişkenlerin beraberinde; benlik saygısı ile bağlanma modellerinin flört şiddetine yönelik tutumları üzerine yordayıcı etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals have various needs through out their lives and the need to establish relationships in the process of meeting the seneeds. From the moment of birth, an individual is inclined to establish a relationship with his parents and to meet his basic needs through his parents. In this process, whether the relationship with the parent is secure or insecure affects many variables in adult life. Attachment foundations laid in the first years of life affect attitudes, behaviors and approaches in romantic relationships; It also has indirectordirect effects on self-esteem and self-perception in internal processes. In this study, the predictors of attachment style and self-esteem on attitudes towards violence in dating were discussed. Our study was carried out with 561 people between the ages of 18-26, including all socioeconomic and educational levels. Of the participants, 331 (59.0%) were female, 230 (41.0%) were male, and their meanage was 23.Volunteers; Announced Consent Form, Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale (Çuhadaroğlu, 1986), Attitude Scales towards Violence in Dating (Yumuşak and Şahin, 2014) and Experiences in Close Relationships Revised (Selçuk, Günaydın, Sümer and Uysal, 2005) done. In order to reveal the relationships between the variables, internal consistency analysis was performed for the measurement tools, the relationships between the cases were examined with Pearson Correlation Analysis, and the independent sample t-Test and ANOVA were used for the binarycategories. Multiple groups were examined in terms of variable groups and scale total scores. In the last stage of the study, Multiple Regression analysis was applied to reveal the effects of the variables on each other. As a result of the studies, a long with certain sociodemographic variables; The predictive effects of self-esteem and attachment models on attitudes towards dating violence were revealed.