Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde deri ve yumuşak doku enfeksiyonu tanısıyla yatarak tedavi görmüş olan hastaların incelenmesi: On yıllık retrospektif değerlendirme
Investigation of patients which were installed with the diagnosis of skin and soft tissue infection in the Children's Infectious Diseases Clinic: A ten-year retrospective assessment
  1. Tez No: 750616
  2. Yazar: BEGÜM ÖZGÜRBÜZ DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL HACIMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (DYDE), çocukluk çağında sık görülür. Çoğu ayaktan izlenir, ancak invaziv tipleri hastaneye yatış gerektirir. Bu tez çalışmasında on yıllık sürede (2009-2018) deri ve yumuşak doku enfeksiyonu tanısıyla Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ne (ÇHEK) yatırılan 355 olgunun demografik, klinik, laboratuvar, risk faktörleri ile birlikte prognostik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. On yıllık sürede DYDE tanısıyla yatan olgular, tüm Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (ÇSH) kliniğine yatan olguların %0,9'unu, tüm ÇEHK'ne yatan olguların %8'ini oluşturdu. DYDE'ları içinde selülit %31 (n=111), preseptal selülit %24,2 (n=86), servikal lenf nodu absesi %10 (n=34), subkutan abse %10 (n=36), impetigo %8 (n=29) oranında saptandı. Olguların medyan yaşı 6 yıl, %60,3'ü (n=214) erkek idi. Başvuru öncesi semptom süresi medyan 5 gündü. Olguların %26'sının (n=93) kronik hastalığı vardı. Başvuru öncesi olguların %52'si (n=182) antibiyotik kullanmıştı. Olguların %16'sında (n=57) yatışında kan veya yara/abse kültüründe etken üredi. En sık saptanan mikroorganizmalar S.aureus (%46, MRSA (%7), MSSA (%37)), streptokok spp. (%16), koagülaz negatif stafilokoklar (%14)'dı. Altı olguda yoğun bakım yatışı vardı. Olguların tümüne ampirik parenteral antibiyotik başlandı, %16 olguya (n=56) ek olarak drenaj ve/veya cerrahi tedavi uygulandı. Hastanede toplam yatış süresi medyan 6 gündü.
Özet (Çeviri)
Skin and soft tissue infections (SSTI) are common in childhood. Most are outpatients, but the invasive types require hospitalization. In this thesis study, it was aimed to retrospectively evaluate the demographic, clinical, laboratory, risk factors and prognostic data of 355 cases hospitalized in the Pediatric Infectious Diseases Clinic (PIDC) with the diagnosis of skin and soft tissue infection in a ten-year period (2009-2018). In a 10-year period, patients hospitalized with the diagnosis of SSTI constituted 0.9% of all cases admitted to the Child Health and Diseases (CHDC) clinic, and 8% of all cases admitted to PIDC. Among SDIs, cellulitis 31% (n=111), preseptal cellulitis 24.2% (n=86), cervical lymph node abscess 10% (n=34), subcutaneous abscess 10% (n=36), impetigo 8% (n=29) was detected. The median age of the cases was 6 years, 60.3% (n=214) were male. The median duration of symptoms before admission was 5 days. 26% (n=93) of the cases had chronic disease. Before admission, 52% (n=182) of the cases had used antibiotics. In 16% (n=57) of the cases, the causative agent grew in blood or wound/abscess culture during hospitalization. The most frequently detected microorganisms were S. aureus (46%, MRSA (%7), MSSA (%37)), streptococcus spp. (16%) and coagulase negative staphylococci (14%). Six patients had intensive care admissions. Empirical parenteral antibiotics were started in all cases, and drainage and/or surgical treatment were applied in addition to 16% of cases (n=56). The median total hospital stay was 6 days.