Üçüncü basamak çocuk hastanesi enfeksiyon kliniğine yatırılan mülteci çocuk hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of refugee child patients admitted to the infection clinic of a tertiary children's hospital
  1. Tez No: 863024
  2. Yazar: BİLGEN İSTEK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Mülteci çocukların, beslenme, barınma, eğitim ve ekonomik sıkıntılar dışında, en sık enfeksiyon hastalıklarından kaynaklanan sağlık sorunları yaşamaları beklenir. Bu çalışmada mülteci çocuklarda görülen enfeksiyon hastalıklarının tanılarını, demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Kliniği'nde Ocak 2012- Haziran 2022 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen 1 ay-18 yaş arası yabancı uyruklu mülteci çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda ortanca yaşı 33 ay (IQR; 8-96) olan, toplam 317 hasta değerlendirildi. Hastaların %57,2'si (n=182) erkekti. Yatırılan mülteci hastaların oranının 2016 yılından itibaren arttığı tespit edildi. Hastaların %56' sı (n=180) Türkiye'de, %44'ü (n=137) vatandaşı olduğu ülkede doğmuştu. Hastaların %63,8'i (n=203) Suriye, %20,8'i (n=66) Irak, %11,9'u (n=38) Afganistan uyrukluydu. Hastaların sırasıyla; % 36,6'sının (n=116) beşli karma, %26,8'inin (n=85) KKK, %47,3'ünün (n= 150) Hepatit B, %59,3'ünün (n=188) Bacillus Celmette-Guerin (BCG) aşısının yaşına göre eksiksiz olarak yapıldığı görüldü. Türkiye'de doğmuş olan hastalarda KKK aşısı ile aşılanmamış olan hastaların oranının daha yüksek olduğu bulundu (%48,8 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: Refugee children are expected to experience health problems, most commonly caused by infectious diseases, in addition to nutrition, shelter, education and economic difficulties. This study aimed to evaluate the diagnosis, demographic, clinical and laboratory data of infectious diseases seen in refugee children. Materials and Methods: In our study, refugee children, aged 1 month to 18 years, who were treated as inpatients at the Pediatric Infectious Disease Clinic of Dr. Sami Ulus Maternatiy and Children's Training and Research Hospital between January 2012 and June 2022 were evaluated retrospectively. Results: A total of 317 patients with a median age of 33 months (IQR; 8-96) were evaluated in our study. Of theese patients, 182 (57,2%) were male. It was determined that the rate of admitted refugee patients has increased since 2016. Of these children, 180 (56%) were born in Turkey, while 137 (44%) were born in their country of citizenship. The most frequent ethnic origin was Syrian, followed by Iraqi and Afghan [203 (63.8%), 66 (20,8%) and 38 (11,9%) respectively]. The complete vaccinations of refugee children by age were as follows: 36.6% (n=116) five-component combination vaccine, 26.8% (n=85) measles-mumps-rubella (MMR), 47.3% (n= 150) hepatitis B, 59.3% (n=188) Bacillus Celmette-Guerin (BCG). It was found that the rate of patients born in Turkey who were not vaccinated with the MMR vaccine was higher (48.8% vs.