Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ve Oğuz Atay metinlerinde bir imkansızlık deneyimi: Kendilik arayışı
An impossible efort in the works of Fyodor Mihaylovich Dostoyevski and Oguz Atay: The search for the self
  1. Tez No: 750661
  2. Yazar: MERYEM İLAYDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Fyodor Dostoyevski'nin Öteki ve Yeraltından Notlar ile Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar isimli eserlerine odaklanılarak; ilk bölümde, gecikmiş modernleşmenin tarihsel bağlamı genel hatlarıyla incelenecektir. Atay ve Dostoyevski'nin Batılılaşmayı nasıl deneyimledikleri; bu sürecin onların eserlerine, yazarlık deneyimine nasıl yansıdığı ve karakterlerinin ben denilen alanını nasıl şekillendirdiği üzerinde durulurken Harold Bloom'un“etkilenme endişesi”ve Girard'ın üçgen arzu kuramından faydanılacaktır. İkinci bölümde ise, Atay ve Dostoyevski'nin kendi benini aramakla ilgili olan karakterlerinin“ben”derken ne demek istediğinden yola çıkılarak iki yazarın da romanlarında ana motif haline getirdiği kendilik arayışı sorgulanacaktır. Söz konusu eserlerdeki karakterlerin kendilik arayışı; Bakhtin'in çok seslilik ve diyaloji kavramlarından yararlanılarak;“Estetik Etkinlikte Sanat ve Kahraman”ile Dostoyevski Poetikasının Sorunları isimli çalışmalarına odaklanılarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical context of delayed modernization will be examined in general terms by focusing on Fyodor Dostoyevsky's The Double and the Notes from the Underground and Oğuz Atay's The Disconnected and Tehlikeli Oyunlar. Harold Bloom's the anxiety of influence and Girard's triangular desire theory will be used while focusing on how Atay and Dostoyevsky experienced Westernization, how this process reflected on their works and writing experience, and how they shaped their characters' area called“I”. In the second part, the search for the“I”, which is the main motif of both authors in their novels, will be questioned based on what Atay and Dostoyevsky's characters, who are about searching for their own self, mean when they say“I”. The search for the self of the characters in the works in question will be discussed by focusing on Bakhtin's works titled“Author and Hero in Aesthetic Activity”and the Problems of Dostoevsky's Poetics, using Bakhtin's concepts of polyphony and dialogue.