Esnek kesişimsel halkalar ve cebirsel uygulamaları
Soft intersectional rings and algebraic applications
  1. Tez No: 750660
  2. Yazar: MELİKE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN OSMAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, esnek küme hakkında literatürde yapılmış olan çalışmalar tanıtılmıştır. ̇İkinci bölümde, ileriki bölümde gerekli olan temel tanımlar ile esnek kesişimsel halkalar ve uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, esnek kesişimsel ve esnek birleşimsel alt uzayların tanımları, α içeren yapıları ve özellikleri ayrıca lineer dönüşüm altında özellikleri ile ilgili kavramlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main sections. In the first section, the studies on the soft set in the literature are introduced. In the second section, the basic definitions required in the next section with soft intersection rings and their applications are given. In the third section, the definitions of soft intersection and soft union subspaces, their α-containing structures with properties, furthermore the concepts related to properties under linear transformations are examined.