Mimarlık bürolarında zaman yönetimi
Time management in architectural firms
  1. Tez No: 750663
  2. Yazar: EBRAR SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım Yönetimi ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Zaman, önemi her geçen gün daha çok artan, geri alınamayan, saklanamayan ve satın alınamayan önemli bir kaynaktır. Bu sebeple zamanı etkin bir şekilde kullanmak gerek özel gerek iş hayatında büyük önem teşkil etmektedir. Rekabet ortamının hızla arttığı yapı üretim sektörü içerisinde ise projelerin iyi bir şekilde organize edilebilmesi ve kaynakların verimli bir şekil de kullanılabilmesi çabası nedeniyle zamanın önemi her geçen gün artmaktadır. İçerisinde bulunulan rekabet ortamı mimarlık bürolarını da etkilemektedir. Bu sebeple karmaşık bir yapıya sahip olan bina projelerinde mimari tasarım sürecinin başladığı yer olan mimarlık bürolarında, zamanın etkili bir biçimde kullanılması daha önemli hale gelmiştir. Mimarlık bürolarında proje bazlı bir hizmet üretimi söz konusudur. Her proje için organizasyon yeniden yapılandırılan öznel bir yapıya sahiptir. Projelerin istenilen sürede ve kalitede gerçekleşmesi için zaman etkin bir şekilde kullanılması ile sağlanacaktır. Dolayısıyla, mimarlık bürolarında işlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için iyi bir zaman planlamasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada karmaşık bir yapıya sahip olan mimarlık bürolarında zaman yönetiminin önemine vurgu yapılmak istenmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak literatürde zaman yönetimi kavramı, zaman yönetimi süreçleri ve yapı üretim sürecinde zaman yönetimi açıklanmıştır. Konu hakkında elde edilen bilgiler açıklanmıştır. Daha sonra mimarlık hizmetleri, mimarlık bürolarının organizasyonel yapısı ve mimarlık bürolarında zaman yönetimi ile ilgili araştırma yapılmıştır. Son bölümde ise çalışma kapsamında kullanılacak olan yöntem ve çalışmanın hedefleri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan araştırma,“Mimarlık Bürolarında Zaman Yönetimi”konulu anket çalışması ile desteklenerek sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, mimarlık bürolarında faaliyet gösteren işveren ve iş görenler projelerin gerçekleştirilmesinde zamanın etkin bir şekilde kullanılması gerektiği düşüncesinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Time is an important resource, the importance of which is increasing more and more every day, it cannot be put back, stored and bought. For this reason, using time effectively is of great importance both in private and in business life. Where the competitive environment is rapidly increasing the importance of time is increasing every day due to efforts to organize projects well and use resources efficiently in the building production sector. The current competitive environment also affects architectural offices. Therefore, it has become more important to use time effectively in architectural offices, where the architectural design process begins in building projects with a complex structure.There is a project-based production of services in architectural offices. The organization has a subjective structure, which is reconstructed for each project. The realization of the projects at the desired time an quality will be ensured by the effective use of time. Therefore, architectural offices need a good time planning for the successful completion of work. In this research, it was aimed to emphasize the importance of time management in architectural offices with a complex structure. Within the scope of the study, first of all, research was carried out the concept of time management, time management processes and time management in the building production process in the literature. The information obtained on the topic is described. Afterwards, research was conducted on architectural services, organizational structure of architectural offices and time management in architectural offices. In the last section, information about the methods to be used within the scope of the study and the objectives of the study are given. The current research was supported by a questionnaire study on“ Time Management in Architectural Offices”and its results were evaluated. The results of the research, it has been seen that employers and employees working in architectural bureaus think that time should be used effectively in the realization of projects.