Çukurova bölgesinde çeltik ekim ve hasadına etkili bazı parametrelerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 27825
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çukurova Bölgesinde, çeltik tarımı tamamen insan el emeği ile yapılmakta ve yoğun işgücü tüketilmektedir. Bu araştırmada, makinayla sıraya ekimin yanında, mevcut tahıl biçerdöverleriyle çeltik hasat olanağının belirlenmesi amaçlanmış tır. Bu amaçla C.Ü. Ziraat Fakültesi döner sermaye isletmesi araştırma alanlarında iki yıl süreyle serpme ekimle, sıraya ekim karşılaştırmalı olarak birlikte yürütülmüştür. Birinci yıl Veneria Rocco ve NİT141 çeşitlerinin ekimi serpme ve makinayla yapılmış tır. Ekim öncesi, toprak nemi ve toprak dirençlerindeki değişim 11 ekim sonrası hasat zamanında ise su kesiminden bir, iki ve üç hafta sonra toprak nemi, toprak dirençlerindeki değişim, bitki sapı ve tane nemi ölçülmüştür. Ayrıca bitki gelişme döneminde tarla filiz çıkış sayımları yapılmıştır. Bu ölçümlerin değerlendirmesi sonucunda çeşitler arasında fark görülmediğinden ikinci yıl yani iz N1T141 çeşidi araştırmada bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. ikinci yıl aynı işlemler tekrar edilmiştir. Ekimden sonra rnakina ile kuruya ekimin elle serpme ekim yeri ne kullanılabilirliğini saptamak amacıyla, tarla koşullarında bit ki filiz çıkış dereceleri, çıkış oranı indeksi ve ortalama çimlenme süreleri belirlenmiştir. Tarla filiz çıkış dereceleri bakımın dan iki yöntem arasında yapılan karşılaştırmada makinayla kuruya ekimin, elle serpme ekim yerine kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Hasat aşamalarında elde edilen değerlerle, biçerdöverin ön tekerleğinin toprağa yaptığı basıncın değişimi karşılaştırılarak biçerdöverin çeltik hasadı için kullanılma koşulları araştırılmış tır. Su kesiminden bir hafta sonra topraktaki direne değişimi, HG- 125C parsel biçerdöverin tekerleğinin toprağa yaptığı basınç değerinden küçük çıkmıştır. Ayrıca bu tarihte toprak, bitki sapı ve tanedeki nem miktarı yüksek olduğu için harmanlama ünitesi bu nem de bitkiyi harmanlayamamıştır. Bu nedenle su kesiminden bir hafta sonraki periyotta hasadın biçerdöverle yapılmasının olanaksız olduğu belirlenmiştir. Su kesiminden iki hafta sonraki dönemde ise, biçerdöverle tarlaya girmenin bir sakıncasının olmadığı sonucuna varılmıştır. Su kesiminden üç hafta sonra ise, parsel biçerdöveriyle hasadın çok uygun olduğu, ancak bu dönemde de tabla kayıplarının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Çukurova Region, paddy is cultivated completely by human labor and very much labor is consumed. The aim of this study was to determine the possibilities o-F using the conventional combines.for paddy harvesting together with the row-sowing by machines. So, to compare the broadcasting, fields trials were conducted in the plots at the campus site o-F the Agricultural Faculty o-f Çu kurova University. Veneria, Rocco and N1T141 paddy varieties were sowed with two different methods. The methods were row-sowing and broadcasting -for the -First year. Soil moisture and soil resistan ce were measured, be-fore sowing and during the harvesting process,, and respectively one, two arid three weeks a-Fter water stopping. In addition, plant stalk and grain moisture levels were determined at harvesting time. Also emergence rates o-F shoots were determl nee,', I ( tOO. ! ' J I According to results obtained in -First year o-F the study, there was no significant difference between to paddy varieties. Therefore, only N1T141 variety was used, and, the same procedures were repeated in the second year. To find whether row-sowing put taken the place of broadcasting or not, percentages of emergence, emergence rate index and meain emergence date of the plants were determined under the field conditions. It was found that row- sow ing could be used practically with respect to the percentages of emergence. Operating conditions of combines at the paddy harvest ing were investigated by comparing data obtained during harvest ing process with pressure to soil of the front axle. Penetration resistance of soil was less than the wheel pressure of the wheel of HG-125C plot combine. Separately, at that time, threshing unit couldn't work since the' moisture values of soil, stalk and grain were high. Results showed that paddy harvesting was impossible by using a combine one week after water stopping, but it could be possible two weeks after the water stopping. But, a reel losses were high at that period. With the comparision of emergence rates, it was found that the row-sowing could be used instead of broadcasting. Also, the results showed that combines could be used practically, two weeks after water stopping.