Bir grafik tasarım alanı olarak dövme sanatı
Tattoo art as a field of graphic design
  1. Tez No: 750683
  2. Yazar: EFE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Grafik tasarım ve dövme sanatı, insanoğlu için görsel iletişimin araçları olmuştur. Grafik tasarım, tarih süresince hedeflenen görsel iletişimi bir fikir veya ürünü sunma amacıyla kullanırken dövme ise kişinin statüsünü, inancını ve yaşamına dair izleri belirtmiştir. Antik çağlarda neredeyse bütün kültürlerde var olan dövme pratiği, tarih çağlarında çeşitli nedenlerle önemini yitirmiş ve son yüz yıl içerisinde yeniden keşfedilmiştir. Günümüzde dövme sanatı, popüler kültürün etkisiyle toplumdaki olumsuz damgasından kurtulmuştur. Bireyler ise, sosyal toplum içerisinde kendini niteleme ihtiyacıyla dövmeyi yeniden bir görsel iletişim aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. Dövme, bireysel zeminde ve sosyal yaşamda görsel bir iletişim biçimi sunmaktadır. Bu çalışmada dövme sanatının iletişim yönü, psikolojik, sosyolojik ve kültürel etkileri incelenecek, grafik tasarım alanı ile görsel iletişim bağlamında ortak paydalar aranacaktır. Oluşturulacak projeyle beraber grafik tasarım ve dövme pratiklerinin aynı görsel kullanılarak farklı yüzeylerde (bedende ve iki boyutlu afişte) iletişimin nasıl kurulacağı sorusuna yanıt aranacaktır. Çalışmanın dövme sanatı ile grafik tasarım için ortak bir literatür oluşturması ve konu üzerine çalışacak olan akademisyenler, sanatçılar ve tasarımcılar için kaynak görevi görmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design and tattoo as an art form have been means for visual communication. While graphic design was used to present an idea or a product, tattoo signified one's social status, belief, and traces from his/her life. Although existing almost every culture in ancient times, the art of tattooing lost its significance due to varying reasons. However, it is rediscovered in the previous century. In our century, the art of tattoo has overcome its notoriety with the help of popular culture. Many individuals have been using tattoo as a visual art form to underline themselves within the society they are living in. Tattoo is presenting a form of visual communication both in individual and social life. In this study, the communication aspect, psychological, sociological and cultural effects of tattoo art will be examined, the common points of graphic design and tattoo are going to be discussed in terms of visual communication. With the upcoming project, an answer will be sought to the question of how to establish communication between graphic design and tattoo practices on different surfaces (body and two-dimensional poster) by using the same image. This study aims to form a common area of research for the art of tattoo and graphic design as well as be source of information for academics, artists, and designers who are going to work on this topic.