Yerli üretim algısı ve milli marka duyarlılığının algılanan marka değeri ve satın alma niyetine etkisi
The effect of domestic production perception and national brand sensitivity on perceived brand value and purchase intention
- Tez No: 750729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerli üretim algısı ve milli marka duyarlılığının algılanan marka değeri ve satın alma niyetine etkisini incelemektir. Buna ek olarak araştırmada, algılanan marka değerinin satın alma niyetine etkisini incelemek hedeflenmektedir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren Türk menşeili markaları Facebook ve Instagram sosyal medya iletişim kanallarında aktif olarak takip eden tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırma verileri çevrimiçi anket yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 18.0 ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (AMOS 24.0) kullanılmıştır. Analiz sonucunda, yerli üretim algısının tüketicilerin satın alma niyetleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun aksine milli marka duyarlılığının tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, yerli üretim algısının marka çağrışımlarını ve algılanan kaliteyi pozitif etkilediğini göstermektedir. Milli marka duyarlılığının ise marka farkındalığı, algılanan kalite, marka çağrışımları ve marka sadakati üzerinde anlamlı bir etli yarattığı saptanmıştır. Bunun aksine yerli üretim algısının marka farkındalığı ve marka sadakati üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of domestic production perception and national brand sensitivity on perceived brand value and purchase intention. In addition, the research aims to determine the effect of perceived brand equity on purchase intention. The quantitative method was used in the research. The research population consists of consumers who actively follow Turkish origin brands operating in the white goods industry on Facebook and Instagram social media communication channels. The convenience sampling method was used in the research and the research data were obtained through online questionnaires. To analyze the obtained data PSS 18.0 and Structural Equation Modeling (AMOS 24.0) were used. As a result of the analysis, it has been determined that the perception of domestic production has a significant effect on the purchasing intentions of consumers. On the contrary, it was determined that national brand sensitivity did not have a significant effect on consumers' purchase intention. Research findings show that the perception of domestic production positively affects brand associations and perceived quality. Also, it has been determined that national brand sensitivity has a significant impact on brand awareness, perceived quality, brand associations, and brand loyalty. On the contrary, findings show that the perception of domestic production does not have a significant effect on brand awareness and brand loyalty.